Światło dzienne ujrzał dokument, który ukazuje skalę zaniedbań i nieprawidłowości finansowych w ogólnopolskich strukturach Komitetu Obrony Demokracji.

Jak wynika z danych zebranych przez „Zespół dobrych usług na rzecz KOD”, od 9 grudnia 2015 do 29 lutego 2016 roku na konto Komitetu Obrony Demokracji wpłynęło 203 255 zł. Chociaż Komitet zapewniał o rozliczeniu się z każdej złotówki, to do tej pory protokoły wywiązujące się z tej obietnicy nie ujrzały światła dziennego.

Najwięcej zastrzeżeń budzą zbiórki publiczne. „31 października 2016 roku Komitet Społeczny złożył do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji sprawozdanie z zebranych do puszek w okresie od 15 grudnia 2015 do 30 września 2016 roku pieniędzy. Podano w nim sumę zebranych środków – 1094 754,70 oraz koszty organizacji zbiórki – 787, 61 zł. Ustawowy termin przekazania do MAiC informacji końcowej o wydatkowaniu tych pieniędzy jeszcze nie minął, ale informacje cząstkowe adresowane do opinii publicznej, a przede wszystkim Zarządu Stowarzyszenia, powinny się ukazywać sukcesywnie. Nie jest także dostępna informacja, czy zbierano pieniądze do puszek i ile zebrano w listopadzie i grudniu 2016” – czytamy w dokumencie.

Ostatnią formą pozyskiwania funduszy, którą wymienia raport, były darowizny na konto Komitetu Społecznego założone w banku Zachodnim WBK. Do tej pory nie ujawniono wielkości wpłat ani informacji o wykorzystaniu przekazanych tam pieniędzy.

Po zarejestrowaniu KOD-u w KRS-ie Komitet nie wyrejestrował konta bankowego, więc darowizny od osób fizycznych w dalszym ciągu na to konto wpływają. Pojawia się pytanie, dlaczego Komitet Społeczny nie zaksięgował tych wpłat mimo upływu roku rozliczeniowego.

Jednocześnie zbiórki na rachunki bankowe gromadziło stowarzyszenie KOD. Składki członkowskie przelewane były na konto w Volkswagen Bank, gdzie od 1 kwietnia do 30 listopada 2016 roku zaksięgowano wpływy w wysokości 246 545, 86 zł.

Darowizny od osób fizycznych na rzecz stowarzyszenia oraz pieniądze ze zbiórek przelewane przez odziały regionalne wpływały natomiast na konto w Idea Banku, gdzie w analogicznym okresie doliczono się tam 461 756, 09 zł.

Biorąc pod uwagę jedynie te ujawnione przychody, łatwo wyliczyć, że Komitet Obrony Demokracji obracał do 30 listopada kwotą ponad 2 mln zł, w dużej mierze nierozliczonych i nieodpowiednio nadzorowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.