fot. twitter.com
fot. twitter.com

Doszło do strzelaniny w paryskiej redakcji satyrycznego tygodnika Charlie Hebdo. Zginęło 12 osób, w tym 2 policjantów. 10 osób zostało rannych w tym 6 ciężko. Za atakiem stoją najprawdopodobniej islamiści.

Ok. godziny 11.30 weszło do redakcji tygodnika 2 mężczyzn w kapturach z karabinami AK-47 i otworzyli ogień w holu redakcji. Napastnicy mieli wznosić okrzyki „Allahu Akbar” oraz „pomściliśmy proroka”. Według świadków doszło także do wymiany ognia z policją przed siedzibą tygodnika. Wielu pracowników redakcji schroniło się na dachu budynku. Francuskie media obiegły zdjęcia policyjnych radiowozów ze śladami kul na szybach. Napastnicy mieli ukraść samochód i potrącić przechodnia. Na obrzeżach francuskiej stolicy mieli go porzucić i ukraść kolejny pojazd. Według relacji świadków napastnicy mieli oddać kilkadziesiąt strzałów. Pracownicy sąsiednich redakcji zostali ewakuowani na dach.

Na miejscu zdarzenia jest już prezydent Francois Holland, który zwołał także nadzwyczajne posiedzenie swojego gabinetu. Jak stwierdził – „Nie ma wątpliwości, że to atak terrorystyczny”. Atak potępił już brytyjski premier David Cameron, który zaznaczył, że jego kraj wspiera Francję „w walce przeciwko terrorowi i w obronie wolności mediów”.

https://www.youtube.com/watch?v=i-FFx7Xy0Uo

Tygodnik Charlie Hebdo komentował swoimi satyrami wydarzenia polityczne. Od dawna wzbudzał wiele kontrowersji swoimi rysunkami. 10 lat temu przedrukował z duńskiej gazety karykatury Mahometa. W 2011 podpalono siedzibę pisma w akcie zemsty za zamieszczenie karykatur Allaha. Wówczas tygodnik jedno ze swoich wydań nazwał „Charia Hebdo”, nawiązując tym samym do islamskiego prawa szariatu, dodając podpis „redaktor naczelny – Mahomet”.

fot. twitter.com
fot. twitter.com

W 2012 po raz kolejny było głośno było o karykaturach tygodnika. Na pierwszej stronie zamieścił podobiznę żyda, pchającego wózek inwalidzki z muzułmaninem, mówiącego „nie wolno sobie drwić”. Całość opatrzono tytułem „Nietykalni 2” ( w nawiązaniu do francuskiego przeboju kinowego ). W numerze znalazło się także kilka karykatur Mahometa, w tym jedna przedstawiająca go nagiego.

Ostatnio opublikował na twitterze karykaturę przywódcy dżihadystów z Państwa Islamskiego – Abu Bakra al-Baghdadiego. Według policji tygodnik w ostatnim czasie nie otrzymywał żadnych gróźb i nie zamieszczał żadnych anty-muzułmańskich satyr.

Abu Bakr al-Baghdadi fot. twitter.com
Abu Bakr al-Baghdadi życzący „przede wszystkim zdrowia” 
fot. twitter.com

 

Na podstawie wiadomosci.dziennik.pl/polskatimes.pl 

 

 

 

 

 

 

 

 

KSz