Bush zmarł 30 listopada b. r., mając 94 lata. O śmierci dowiedziano się z Twittera rzecznika rodziny. Poinformował o tym w nocy z piątku na sobotę (czasu lokalnego).

Kariera

George Herbert Bush urodził się 12 czerwca 1924r., był 41. prezydentem Stanów Zjednoczonych oraz 43. wiceprezydentem tego kraju. Od kwietnia 2018r. wdowiec po Barbarze Bush, ojciec piątki dzieci, w tym 43. prezydenta USA-  Georga Walkera Busha. Związany z polityką od początku lat 60. Pełnił on wiele znaczących funkcji, był m.in. ambasadorem USA przy organizacji Narodów Zjednoczonych, szefem misji łącznikowej w Chińskiej Republice Ludowej czy dyrektorem Centralnej Agencji Wywiadowczej. Urząd prezydenta USA sprawował od 1989 do 1993 roku. To George H. W. Bush był inicjatorem pokojowych stosunków z Rosją po upadku ZSRR. Przyczynił się również do obalenia byłego dyktatora Iraku, Saddama Husajna.

Śmierć

Bezpośredniej przyczyny śmierci nie podano. George Bush zmagał się z chorobą Parkinsona. Poruszał się na wózku inwalidzkim, w ostatnim czasie bardzo często przebywał w szpitalu. Dzień po śmierci żony, 18. kwietnia b.r. Bush zapadł na poważną infekcję.

Po śmierci 41. prezydenta USA, Bush junior wydal publiczne oświadczenie na Facebooku:

W tłumaczeniu:

Jeb, Neil, Marvin, Doro i ja ze smutkiem ogłaszamy, że po 94 godnych podziwu latach zmarł nasz ojciec . George H. W. Bush był człowiekiem najwspanialszego charakteru i najlepszym ojcem, o jakim syn lub córka mogą marzyć. Cała rodzina Bushów jest głęboko wdzięczna za życie i miłość 41. prezydenta i za współczucie tych wszystkich, którzy przejmowali się jego losem i modlili za niego. Dziękujemy za kondolencje od przyjaciół i współobywateli.

Oprócz syna, głos wzięły również inne, ważne dla świata jednostki, m.in. obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump wraz z żoną Melanią. Ówczesna głowa USA, zwraca uwagę na zasługi Busha seniora:

„Prezydent Bush inspirował pokolenia swoich rodaków do służby publicznej. (…) zawsze znalazł sposób, by ustawić poprzeczkę wyżej. Dzięki przenikliwemu osądowi, zdrowemu rozsądkowi i opanowanemu przywództwu, Prezydent Bush poprowadził nasz Naród i świat do pokojowego oraz zwycięskiego zakończenia zimnej wojny”

Barack Obama swoje kondolencje wyraził słowami:

Ameryka straciła patriotę i pokornego sługę w Georgu Herbercie Walkerze Bushu. Nasze serca są dziś ciężkie, ale są również pełne wdzięczności. Nasze myśli są dziś z całą rodziną Bushów – i wszystkimi, którzy byli zainspirowani przykładem George’a i Barbary.

George H. W. Bush a Polska

Były prezydent USA dwukrotnie gościł w naszym kraju. Pierwszy raz w 1995 roku, wówczas otrzymał prezydencki Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wkład we współpracę międzynarodową. 10 lat później w roku 2005, ponownie odwiedził Polskę, gdyż wręczono mu nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego za „wkład w obalenie komunizmu i odzyskanie przez Polskę niepodległości”.

 

Źródła:

Fotografia

Twitter D. Trumpa 

Twitter B. Obamy