Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zmienił zdanie odnośnie roli, jaką miałby odegrać Baszszar al Asad po zakończeniu wojny w Syrii. Tym samym ocena Londynu jest inna od punktu widzenia, który prezentuje Francja.

Cameron uważa, że wspierany przez Rosję Asad mógłby pełnić ważną funkcję stabilizacyjną w przyszłym rządzie Syrii, złożonym z przedstawicieli reżimu i opozycji. Dotyczy to co prawda hipotetycznej sytuacji, jednak pokazuje dużą ewolucję w świadomości polityków Zachodu. Cameron zaznacza jednak, że taka sytuacja byłaby możliwa tylko w początkowym etapie przemian.

Prezydent Syrii Baszar al-Assad mógłby pozostać w tymczasowym rządzie tego kraju, lecz tylko w krótkiej perspektywie czasowej, a nie być elementem syryjskiej przyszłości na dłuższą metę – powiedział premier.

Cameron to kolejny europejski polityk, który zmienił stosunek do legalnego rządu Syryjskiej Republiki Arabskiej. Wcześniej udział Asada w międzynarodowych rozmowach na temat przyszłości Bliskiego Wschodu przewidywała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

M. Bielecki/xportal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.