Dziś świętujemy 96. rocznicę urodzin wybitnego lekarza René Favaloro. Oprócz tego, że zrewolucjonizował on kardiochirurgię, Favaloro to wypisz, wymaluj stereotyp zaangażowanego w swoją pracę lekarza. Swoją karierę rozpoczął w argentyńskiej miejscowości La Plata, jako lekarz wiejski w małym szpitalu. Nie można powiedzieć, żeby w tamtym okresie spoczywał na laurach.

Argentyński lekarz jako pierwszy w historii medycyny przeprowadził operację wszczepienia pomostów naczyniowych, czyli tzw. bypassów. Celem takiej operacji jest dostarczenie krwi do miejsc w sercu, do których – z powodu zatkania tętnicy – nie dopływa ona w wystarczającej ilości. Zabieg polega na wszczepieniu pomostu, który ominie zatkane miejsce. Pomosty mogą mieć postać sztucznej rurki lub prawdziwego naczynia krwionośnego – z żyły lub tętnicy pacjenta.

Kim jednak właściwie był René Favaloro?

René Favaloro urodził się 12 lipca 1923 roku w argentyńskim mieście La Plata. W 1948 roku ukończył medycynę na Uniwersytecie La Plata. Swoją karierę zaczynał jako lekarz w prowincji La Pampa, gdzie opiekował się miejscowymi pacjentami przez 12 lat. Favaloro zainstalował w La Pampa pierwszy mobilny bank krwi, a także postawił i wyposażył salę operacyjną, gdzie szkolił pielęgniarki. W 1962 roku Favaloro przeniósł się do Cleveland Clinic w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykonywał zabiegi z zakresu chirurgii klatki piersiowej.

Ten argentyński lekarz przeprowadził operację, która na zawsze zmieniła oblicze kardiochirurgii.

W maju 1967 roku argentyński kardiochirurg zoperował 51-letnią kobietę z niedrożnością prawej tętnicy wieńcowej. Favaloro wszczepił pacjentce bypass pochodzący z żyły jej nogi. Przełomowa operacja zakończyła się sukcesem i od tej pory ten sposób ratuje życie tysiącom pacjentom na całym świecie. W 1970 roku kardiochirurg wrócił do Argentyny i założył Fundację Favaloro, która zajmuje się opieką medyczną, szkoleniami lekarzy i prowadzeniem badań medycznych. 30 lat później w wyniku m. in. kryzysu ekonomicznego, jaki panował w Argentynie, fundacja popadła w ogromne długi. Zadłużenie sięgało 18 milinów dolarów. 29 czerwca 2000 roku René Favaloro popełnił samobójstwo strzelając sobie w pierś. Jego śmierć wywołała narodową debatę na temat skutków kryzysu ekonomicznego i stanu argentyńskiej służby zdrowia.