foto: flickr.com
foto: flickr.com

Miałem zamiar skomentować wszystkie 30 punktów z dzisiejszego skeczu Pani Premier, jednak pod względem merytorycznym był to zwykły bełkot. Dziwię się, że ktokolwiek to w ogóle komentuje, a zwłaszcza ekonomiści.Jednak skoro oni się odważyli to ja również zejdę do tego poziomu – a co!

W zasadzie można dzisiejszy spektakl nazwać „Ewa Kopacz Daje Wszystkim”, z tym, że daje ochłapy. P. premier skupiła się na kompletnie trzeciorzędnych kwestiach albo poruszyła te priorytetowe – to fakt – jednak nie doczekamy się ich skutecznego rozwiązania. Dlaczego się nie doczekamy? No dlatego, że choć  problemy są w części słusznie zdiagnozowane to Pani premier podaje same złe rozwiązania tych bolączek.

Oto kilka punktów:

Zwiększenie wydatków obronnych od 2016 r do 2% PKB

Rzeczywiście ten pomysł ma sens, zwłaszcza w świetle obecnych wydarzeń na Ukrainie, jednak czy nie jest to zdecydowanie za późno? Czy Rosja poczeka do 2016 roku?

Od 2015 roku dodatkowe 39 mln złotych dla żołnierzy

Pomysł jest kompletnie bez znaczenie dla Państwa Polskiego. Dlaczego akurat żołnierze, czy tylko oni ciężko pracują? Dlaczego nie nauczyciele, strażacy, ratownicy medyczni, czy marynarze? Cieszę się, że żołnierze. Oni też się ucieszą i dobrze, że chociaż ktoś.

Nowe prawo działalności gospodarczej na początku 2015 roku

Obawiam się, że przedsiębiorcy nie są zainteresowani nowym prawem działalności gospodarczej w momencie, gdy składka na ZUS wynosić będzie 1200 zł miesięcznie, bez względu na to czy osiąga się dochód, czy straty. Pomysł kompletnie bez znaczenia, gdyż przy obecnym opodatkowaniu taniej jest otworzyć firmę z siedzibą na Litwie lub w Wielkiej Brytanii, a działalność prowadzić w Polsce. To samo się tyczy kosztów pracodawcy, związanych z zatrudnieniem pracownika. Umówmy się, że start up’y i małe firmy zwijają się z Polski i niedługo ich nie będzie, zaś pozostają tylko duże firmy polskie i zagraniczne, które są w stanie unikać nadmiernego opodatkowania, bądź też manipulując kosztami działalności zniwelować koszty zatrudnienia pracowników za minimalne wynagrodzenie. W Polsce nie jest trudno być bogatym, ale stać się bogatym, a Pani Premier powinna całować po stopach każdego, kto ma zapał otworzyć jakiekolwiek przedsiębiorstwo w Polsce i nie rzucać mu kłód pod nogi.

Przyspieszenie prac nad nowym kodeksem budowlanym

 W tym punkcie widać najdobitniej, że Pani Premier jest z kosmosu. Obecnie nieruchomości (z powodów ogromnej podaży) są jedną z najgorszych inwestycji. Mieszkań i obiektów jest za dużo i niedługo zaczną niszczeć. Wpływ na to ma również emigracja zarobkowa na coraz większą skalę. Polska się wyludnia (starzenie się, emigracja), firmy uciekają za granicę (opodatkowanie, koszty pracy), więc po co prawo budowlane? Wszystko co miało być wybudowane już dawno stoi (puste). Raczej proponowałbym stworzenie prawa WYBURZENIOWEGO.

W 2015 konkretne ułatwienia dla podatników: podatnik będzie mógł załatwić swoje sprawy w dowolnym urzędzie

Nie rozumiem tego punktu 😀 To tak jakby w mieście opanowanym przez bandytów burmistrz wyszedł na plac i powiedział mieszkańcom, że dalej będą okradani, ale od teraz będą mogli zgłosić przestępstwo w dowolnym komisariacie policji. Przecież to kolejny punkt TOTALNIE bez znaczenia. Problemem jest OGROMNE opodatkowanie Polaków i stąd bieda, a nie dostępność urzędników, bo tych mamy, aż nadmiar i chętnie obdzielimy nimi całą – dosłownie całą – Europę i pewnie jeszcze na pół Azji wystarczy.

Specjalna ustawa antykryzysowa dla firm objętych embargiem

Kompletna bzdura. Wolny rynek to ryzyko i każda firma z takim zewnętrznym ryzykiem się liczy.

Restrukturyzacja i ochrona polskiego górnictwa przed nieuczciwą konkurencją

Nieuczciwa konkurencja jest spowodowana przez rząd, więc rząd nie powinien z nią walczyć, gdyż zwyczajnie nie umie. Niech kopalnie radzą sobie same w warunkach rynkowych. Rząd nie rozwiązuje problemów – on sam w sobie jest problemem.

2 mld złotych na budowę przyzakładowych przedszkoli

Po co przedszkola w okresie niżu demograficznego i masowej emigracji. Pani Premier powinna się skupić na budowie Polskich przedszkoli w Londynie, rozbudowie lotnisk, żeby każdy mógł wyemigrować bez większych problemów lub szukania nowych miejsc na cmentarze komunalne, bo sytuacja demograficzna tego wymaga.

Podwojenie nakładów na budowę żłobków i przedszkoli w 2015 roku (z 50 mln do 100 mln złotych)

Jest rzeczą wielce żałosną wynosić na sztandar i czynić za cel wydatkowanie kwoty 100 milionów złotych, a już uwzględnianie tego w expose jest amatorszczyzną. 100 milionów to kwota inwestycji dla dużej firmy, a nie Wielkiego Europejskiego kraju jakim jest Polska. 100 milionów to koszt budowy basenu i placu zabaw w Pcimiu Dolnym. Widać, że 45 minut wystąpienia i tak było naciągnięte do granic możliwości, ale jak się nie ma nic do powiedzenia to trzeba wodę lać. Może niedługo akcja sadzenia drzewek na boisku szkolnym w mazurskiej gminie też będzie tematem EXPOSE i inwestycją na miarę Gierka Edwarda?

Urlopy rodzicielskie dla wszystkich rodziców, także dla bezrobotnych, studentów, rolników i pracujących na umowach o dzieło. Otrzymają oni nowe świadczenia rodzicielskie. Będą mogli je pobierać 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. Świadczenie wyniesie ok. 1 tys zł

Jak potwierdzają badania, długość urlopu rodzicielskiego nie ma najmniejszego znaczenia na dzietność. Jeżeli osób nie stać na dziecko, a w Polskich realiach niewielu młodych na nie stać, to nawet 5 lat urlopu nie pomoże. W Polsce młodzi ludzie pracują za 1500 zł na rękę, a w tych warunkach trudno utrzymać samego siebie. Aby myśleć o demograficznej polityce długoterminowej należy przede wszystkim obniżyć koszty pracy i opodatkowanie, także (w dalszej kolejności) zwiększyć partycypowanie Państwa w kosztach wychowania dziecka przez pierwsze lata np. 1500 zł na każde dziecko miesięcznie przez pierwszych 12 lat życia. To jedyna możliwość, gdzie dopuszcza się rozwiązanie pseudosocjalistyczne, ale nie można traktować tego jak socjalizm finansowany przez jednostkę dla innej jednostki, ale jako INWESTYCJĘ w naród, czyli cały naród składa się solidarnie na przedłużenia narodu (jest to podatek populacyjny, przekazywany tym kobietą, które mają możliwość fizyczną rodzenia dzieci). Jest to forma łapówki dla małżeństw, par, kobiet za to, że urodzą naszemu narodowi dzieci, które to podtrzymają go przy życiu. A jeżeli komuś nie podoba się sformułowanie „łapówka” to może to nazwać wynagrodzeniem za ciężką pracę na rzecz narodu, przy czym wynagrodzenie płatne będzie w ratach.

Likwidacja „śmieciowego jedzenia” w szkołach

Są dwa powody dominacji „śmieciowego jedzenia” w diecie ludzi (nie tylko młodych). Pierwszy to brak czasu na przygotowanie w pełni zbilansowanego pożywienia, a drugi to bieda. Każdy wie, że jedzenie, a zwłaszcza to wartościowe jest drogie, a zupkę z paczki możemy kupić już za złotówkę. Jeżeli Pani premier chce pomóc dzieciom to proszę nie okradać ich rodziców z owoców ich pracy, dzięki temu ojciec będzie mógł zarabiać na utrzymanie całej rodziny, a matka będzie miała czas na zapewnienie swojej rodzinie komfortowych i zdrowych warunków do życia.

Program stażów dla studentów w administracji publicznej

Kompletna bzdura, która nie ma żadnego znaczenia na spadek bezrobocia, prócz negatywnego (nikt nie weźmie osoby po stażu w urzędzie – gdzie uczy się bumelanctwa, lenistwa, picia kawki i traktowaniu petenta/klienta – z perspektywy pracodawcy – jak oszusta). Żaden uczciwy pracodawca nie zatrudni pracownika jeżeli ten pracownik na siebie nie zarobi. To, że osoba odbędzie staż w administracji publicznej, czy na wysypisku nie ma żadnego znaczenia w starciu z ogromnymi kosztami pracy. Należy obniżyć drastycznie koszty pracy tak, żeby pracownik nie dostawał tylko 50% kwoty, wydanej przez pracodawcę na tego pracownika.

Sfinansowanie zagranicznych studiów Polaków, pod warunkiem, że będą pracować w kraju przez 5 lat po zakończeniu studiów.

Czy studia w Polsce są gorsze? Hmmm a w zasadzie to dlaczego nie 4 lata albo 9 i pół? Należy stworzyć takie warunki, żeby Polacy nie chcieli wyjeżdżać z Polski, zamiast na siłę ich tu trzymać. Może łańcuch na szyję lub kula u nogi dla każdego? Pani Premier. Stworzyliście warunki idealne do emigracji, w Polsce PO nie da się uczciwie bogacić i dziwicie się, że młodzi uciekają?

Bezpłatne porady prawne na poziomie lokalnym „Prawo dla każdego”

Moim zdaniem lepiej uczynić prawo tak prostym, że samodzielna interpretacja stanie się możliwa, a lokalne porady prawne zbędne.

Baza wiedzy, informacji podatkowej i pomoc doradcy dla mikroprzedsiębiorców przez pierwsze 18 miesięcy działalności

Tutaj posłużę się komentarzem z forum. Jego autorka, chyba nie docenia trudów Pani Premier, mającego na celu przychylenie nieba Polakom. „Mój znajomy kilka lat temu rzucił studia na pierwszym roku i wraz z wówczas jeszcze narzeczoną wyjechał do UK, zaczynał jako barman a dziś maja z żoną siec sklepów MAJA, własny dom wart ok 1mln funciaków i obecnie największym jego problemem jest fakt czy ma jechać na Dominikanę czy Kubę. Mnie zostały jeszcze dwa lata studiów na architekturze i wyjeżdżamy z mężem do Londynu. P.S. moja siostra już jest w UK, ciotka w Belgii, wujek w Niemczech, polowa rodziny tego znajomego pracuje u niego w sklepach, druga połowa w najbliższej przyszłości również wyjeżdża, moje koleżanki żyją w Danii, Belgii. Apeluję ! WYJEŻDŻAJCIE ! Kochani wyjeżdżajcie ! Polska nas oszukuje ! Ja się czuję oszukana i żadne obiecanki cacanki mnie nie przekonają żeby tu zostać . Pozdrawiam i życzę powodzenia

Do 2017 r. bezpłatne podręczniki w szkołach i gimnazjach

Nie wystarczy Platformie, że po wypuszczeniu swojego darmowego ELEMENTARZA, nauczyciele potajemnie zbierają od rodziców pieniądze na zakup odpowiednich podręczników, które są niezbędne, gdyż ELEMENTARZ jest tak kiepski, że nie nadaje się do nauczania? Chcą się dalej kompromitować?

Drogi za blisko 93 mld zł – oddanie do użytku sieć autostrad A1, A2, A4 i dróg ekspresowych oraz całą obwodnicę Warszawy

Ta inwestycja była konieczna już 20 lat temu, więc po co o tym trąbić? Zwyczajnie robicie to, czego nie zrobiliście wcześniej.

BGK zwiększy środki do 25 mld zł na zasilenie polskiej przedsiębiorczości

Świetnie brzmi, jednak ta pomoc jest albo dla firm, które świetnie sobie radzą finansowo i nie mają jakichkolwiek opóźnień w spłatach kredytów, podatków, ZUSów i w ostatnim czasie ich nie mieli (raczej rzadkość wśród przedsiębiorców) lub dla dużych firm, które poradzą sobie bez tej pomocy. Duże firmy wytransferują też swe zyski za granicę, więc po co im pomagać? Nic z tego nie będziemy mieli. Małe firmy nie spełnia warunków by pomoc uzyskać. Poza tym firmy Polskie nie chcą pomocy! Chcą by im nie przeszkadzać i nie niszczyć, nie zabierać ponad połowy owoców pracy zanim te się w ogóle pojawią. A gdzie propozycje dla firm, które całe zyski przeznaczają na ZUS i podatki?

Odbudowa szkolnictwa zawodowego

Bardzo dobry pomysł, ale czy nie byłoby prościej nie burzyć tego szkolnictwa kilkanaście lat wcześniej? Kto lansował trend, w którym każdy Polak jest managerem po studiach? To właśnie te działania sprawiły, że brakuje nam fachowców, którzy zamiast uczyć się fachu męczyli się latami na nic niewartych kierunkach humanistycznych, a teraz siedzą na zmywaku lub na kasie z dyplomem magistra w szufladzie.

Podsumowanie:

Tak żenującego koncertu życzeń w III RP jeszcze niesłuchano. Oni się nie zmienią. Oddanie głosu na PO jest tym samym co oddanie po raz piąty zepsutego samochodu do tego samego mechanika, który cztery razy nie naprawił usterki. Polsce niezbędna jest zmiana systemu na bardziej wydajny. Zasada „wszystko do wspólnego wora” już nie działa.