W piątek w Iranie odbywały się wybory prezydenckie. Spotkały się one z ogromnym zainteresowaniem obywateli – frekwencja wyniosła 80%, a lokale wyborcze były otwarte do późnych godzin nocnych. Po przeliczeniu większości głosów jest już pewne, że nowy prezydent tego kraju został wybrany już w pierwszej turze.

W wyborach brało udział sześciu kandydatów. Ponad połowę głosów otrzymał Hassan Rohani. Jak pisze xportal.pl: „Urodzony w 1948 r. Rohani jest przedstawicielem umiarkowanych reformistów. Przed wyborami zapowiadał otwarcie się na dialog w sprawie programu atomowego, w polityce wewnętrznej chce się koncentrować na ułatwianiu prowadzenia działalności gospodarczej.

Nazywany 'szejkiem dyplomatą’ Rohani odebrał wykształcenie prawnicze w zakresie prawa świeckiego i religijnego. Był uczestnikiem rewolucji 1979 r. Zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego parlamentu, zasiadał w Najwyższej Razie Bezpieczeństwa Narodowego, należał do zespołu negocjatorów ds. programu atomowego, kierował także Centrum Badań Strategicznych. Opublikował liczne książki dotyczące prawa islamskiego, myśli politycznej i problemów bezpieczeństwa. Jest żonatym ojcem czwórki dzieci.

 

źródło: xportal.pl