foto: en.wikipedia.org
foto: en.wikipedia.org
foto: en.wikipedia.org

Wpływowa grupa islamskich uczonych potępiła przymusowe wydalenie chrześcijan z północy Iraku przez fundamentalistów z kalifatu Państwa Islamskiego. Ostrzegają, że to otwiera drogę do walki między grupami etnicznymi i religijnymi w kraju.

Chrześcijańska wspólnota Mosulu uciekła do autonomicznego regionu kurdyjskiego w zeszłym tygodniu, kończąc sięgającą prawie 2000 lat obecność chrześcijan w tym mieście. Powodem było ultimatum bojowników Państwa Islamskiego, które nakazywało im przyjęcie Islamu bądź ucieczkę. – Międzynarodowa Unia Uczonych Muzułmańskich (IUMS) potępia przymusowe wydalenie chrześcijańskich braci z Iraku z domów, miast i prowincji. Są to czynności, które naruszają prawa islamskie, islamskie sumienia i zostawiają negatywny obraz Islamu i Muzułmanów – oświadczyła grupa w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej jej lidera, wpływowego duchownego Szejk Jusuf al-Qaradawi.

IUMS składa się z wyższych sunnickich uczonych z całego świata. Jest powiązana z umiarkowaną frakcją Bractwa Muzułmańskiego. Postrzegają oni Państwo Islamskie jako zbyt radykalny i zarzuca łamanie nauk Islamu. Ponadto nie uznają go jako kalifatu.

W świecie muzułmańskim kalif jest najważniejszym przywódcą polityczno-religijnym. Ostatnia osoba nosząca dotąd tytuł kalifa została obalona przez republikański rząd Turcji w 1924 r.

na podstawie: news.yahoo.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.