Iwona Śledzińska – Katarasińska pełniąca funkcję rzecznika klubowej dyscypliny PO poinformowała, że wystąpi o kary dla posłów, którzy podczas głosowania nad wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich nie poparli Adama Bodnara.

W piątek Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Został nim wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, znany ze swoich mocno lewicowych – wręcz lewackich – poglądów. Część posłów PO wyłamała się jednak z dyscypliny partyjnej i zagłosowali oni przeciwko obu kandydatom (oprócz Bodnara – Zofia Romaszewska), albo w ogóle nie brali udziału w głosowaniu. Takimi politykami byli m.in Artur Gierada, Leszek Jastrzębski, Mirosław Koźlakiewicz, Sławomir Piechota, Agnieszka Pomaska, Grzegorz Raniewicz, Radosław Sikorski,  Marek Biernacki, Joanna Fabisiak, Elżbieta Radziszewska czy Jan Vincent-Rostowski.

Maciaszek, Pomaska i Gierada stwierdzili, że pomylili się w czasie głosowania i skierowali wyjaśnienia do Marszałka Sejmu – Małgorzaty Kidawy – Błońskiej.

Swoich kolegów partyjnych bardzo surowo oceniła rzeczniczka partyjnej dyscypliny – Iwona Śledzińska – Katarasińska. Domaga się ona kar finansowych dla tych, którzy głosowali inaczej niż klub. Katarasińska uzasadnia to tym, że nie było to głosowanie światopoglądowe więc nie może być mowy o zwolnieniu z dyscypliny partyjnej. Jednocześnie na antenie Radia Złote Przeboje dodała, że „poglądy kosztują”.

Warto przypomnieć, że Iwona Śledzińska – Katarasińska w latach 1972–1981 należała do PZPR, pracowała również w „Głosie Robotniczym” – organie Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łodzi.