W niedziele w Żaganiu odbyły się przedterminowe wybory Rady Miasta oraz Burmistrza. Większość głosów w wyborach RM otrzymali kandydaci z komitetów lokalnych oraz ze Stronnictwa Demokratycznego.  Natomiast I turę wyborów Burmistrza Żagania wygrał popierany przez SD Sławomir Kowal. W II turze zmierzy się z dotychczasowym radnym PO, stratującym z własnego komitetu Danielem Marchewką.

Warto wspomnieć, że PKW odmówiła rejestracji komitetu wyborczego SLD ze względu na błędy formalne. Z tego, a także kilku innych względów nie należy aż tak bardzo przekładać tych wyników na sytuację polityczną w Polsce. Najlepiej wybory samorządowe w Żaganiu charakteryzuje autor bloga „Plankton Polityczny” określając je „bałaganem”. Istotnie nie jest łatwo „połapać” się np. z jakich list startują politycy PiS, czy PO.

Jeżeli chodzi o PiS to ludzie kojarzeni z tą partią wystawili dwie listy: KWW Św. Michała – patrona Żagania i KWW Prawo i Samorządność. To główna przyczyna wyborczej katastrofy – głosy rozbiły się na dwie listy i ani jedna ani druga nie zdobyła miejsc w Radzie Miasta.

Podobnie sytuacja wygląda z PO. Co prawda kandydaci związani z Platformą zdobyli kilka mandatów, ale dotychczas partia ta dominowała w RM. Jeszcze ciekawiej wygląda sprawa wyborów burmistrza. Naliczyłem trzech kandydatów związanych z PO. Jeden z nich – Daniel Marchewka przeszedł do drugiej tury. Grażyna Stawowczyk miała tylko o kilka procent głosów mniej od Marchewki, natomiast trzeci z platformerskich kandydatów – Krzysztof Blajer zajął ostatnie miejsce w niedzielnych wyborach. Gdyby zsumować wyniki tych trzech kandydatów to wychodzi ok. 48 %.

W wyborach burmistrza najciekawsze jest, że popierany przez SD Sławomir Kowal… został niedawno odwołany przez mieszkańców w referendum. Czyżby mieszkańcy Żagania już mu przebaczyli? A może nie mieli lepszego wyboru?

Swoją listę wystawił także Ruch Palikota, zakończyło się klapą, a więc nie ma co o tym pisać, bo i nie ma o czym.

Pełne wyniki niedzielnych wyborów można znaleźć tu: http://www.kadencja.pkw.gov.pl/aw/pl/20130519-081002-PGP/index.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here