Sformułowania „polskie obozy zagłady” w stosunku do niemieckich obozów zagłady w Sobiborze i na Majdanku użyła niemiecka telewizja SWR. Określenie pojawiło się na stronach internetowych nadawcy w materiałach dotyczących uroczystości 75. rocznicy pierwszych deportacji Żydów z Moguncji. Nieszczęsne sformułowanie szybko zniknęło. Po interwencji polskiego konsula redakcja przeprosiła.

W marcu 1942 roku rozpoczęły się pierwsze wywózki mieszkających w okolicach Moguncji Żydów do gett oraz do nazistowskich obozów śmierci, zbudowanych przez Niemców w okupowanej Polsce. Władze Moguncji podczas uroczystości oddały hołd wywiezionym, a następnie zamordowanym podczas wojny tamtejszym Żydom. Relacjonując w internecie te wydarzenia, niemiecka telewizja SWR napisała, że Żydzi byli specjalnymi pociągami wywożeni najpierw do gett, a później do „polskich obozów śmierci Majdanek i Sobibór, gdzie byli mordowani”.

Zgodnie z decyzją ONZ-u jedyna prawidłowa nazwa obozów zagłady lub koncentracyjnych brzmi: niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny lub zagłady. Odnośny fragment materiału na portalu SWR został szybko zmieniony. Nie uszło to jednak uwadze internautów, którzy zamieścili niemieckojęzyczne wpisy.

„Dlaczego kłamiecie? Nie było polskich obozów zagłady, ani na Majdanku, ani w Sobiborze, ani nigdzie indziej!! To były niemieckie obozy zagłady” – napisał internauta Adam. Podobnie zareagował inny internauta, Artur: „To nie były ŻADNE »polskie obozy zagłady Majdanek i Sobibór«, lecz NIEMIECKIE NAZISTOWSKIE obozy zagłady Majdanek i Sobibór”. Po interwencji polskiego konsula generalnego w Monachium redakcja telewizji SWR przeprosiła za błąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.