Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów ILGA Europe zajmujące się oceną sytuacji osób LGBTI w poszczególnych krajach Europy, opublikowało kolejny raport w tej sprawie.

Ocena sytuacji gejów i lesbijek w danym państwie oparta jest o takie czynniki, jak rozwiązania prawne, praktyka stosowania oraz stosunek do środowisk LGBT w danym kraju.

Polska w raporcie znalazła się wśród państw najbardziej nieprzyjaznych dla „lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transgenderycznych i interseksualnych”. Otrzymaliśmy 18%, podobnie jak Litwa. Na szczycie znaleźli się Portugalczycy i Hiszpanie – 70%, Duńczycy – 71%, Brytyjczycy – 81% czy Belgowie – 82%.

Polacy zostali skrytykowani m.in. za negatywną retorykę i sprzeciw wobec równości osób LGBTI”. Autorzy raportu uważają, że sytuacja w kraju w ciągu ostatniego roku pogorszyła się, a w sieci coraz więcej jest „homofobicznych komentarzy”. Działacze LGBTI są rozczarowani faktem, że nie udało się u nas wprowadzić ustawy o uzgodnieniu płci oraz prawnego usankcjonowania związków tej samej płci.