Na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował o „znalezieniu” kilkuset milionów na edukację zdalną. Mają na tym skorzystać rodziny z dziećmi, które nie posiadają odpowiedniego sprzętu do realizowania obowiązku szkolnego. Z wypowiedzi ministra mogłoby się wydawać, że to polski rząd „odnalazł” potrzebne pieniądze. Nic bardziej mylnego.

Dariusz Piontkowski o milionach na komputery

Około 180 milionów złotych przeznaczono na walkę z wykluczeniem cyfrowym uczniów. Każda osoba, która dziś nie ma możliwości uczyć się zdalnie będzie mogła otrzymać odpowiedni sprzęt. Zgodnie z informacją, którą podał Dariusz Piontkowski pieniądze zostaną przekazane każdej gminie i powiatom, które zdecydują się złożyć potrzebny wniosek. Następnie gminy wyposażą wybrane rodziny w odpowiednie urządzenia według potrzeb. Mają to być między innymi laptopy, tablety czy możliwość korzystania z internetu.

Na portalu TVP INFO pojawił się artykuł dotyczący działań rządu związanych z usprawnieniem edukacji zdalnej. Autor wpisu postanowił zacytować ministra edukacji, jednak bez tłumaczenia skąd pieniądze odnalazły się w budżecie. Ponadto czytając ogłoszenie na oficjalnej rządowej stronie gov.pl również nie znajdziemy konkretnych informacji na temat „odnalezionych” pieniędzy.

„Wniosek skierowany do Komisji Europejskiej z prośbą o zgodę na zaangażowanie środków, zaoszczędzonych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, na doposażenie uczniów oraz nauczycieli w sprzęt umożliwiający sprawną edukację został rozpatrzony pozytywnie w ciągu zaledwie jednego dnia. Równie szybko w życie wprowadzony zostaje projekt, który zakłada minimum formalności, elastyczność oraz szybką wypłatę środków.”

źródło: CPPC

Okazuje się, że pieniądze nie „odnalazły się” w taki sposób jak zaprezentował to Dariusz Piontowski. Ponadto zostały przekazane przez Fundusz Europejski. Komisja w ekspresowym tempie rozpatrzyła wniosek o potrzebne dofinansowanie, dzięki czemu kolejna tura pieniędzy trafiła by wspomóc uczniów.

Internauci ostro o konferencji prasowej

https://twitter.com/Iggy__Popp/status/1260603550121549825

W mediach społecznościowych pojawiły się ostre wpisy na temat wypowiedzi Piontkowskiego podczas konferencji prasowej. Polacy są oburzeni tym, że tak duże dofinansowanie z Funduszu Europejskiego minister nazwał „znalezieniem” pieniędzy. Dariusz Piontkowski pomijając tą kwestię zasugerował, że to polski rząd przeznaczył pieniądze na pomoc uczniom, co jest niezgodne z prawdą.