W ostatnich dniach mniejszość polska na Litwie wystosowała dwa ważne apele, które mają na celu wsparcie ich walki o przestrzeganie praw mniejszości narodowych w tym kraju. Pierwszy z nich wysłano do przywódców Unii Europejskiej, drugi – do szefa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Budynek litweskiego Sejmu.
Foto: Wikimedia Commons

24 stycznia ośmioro posłów litewskiego Sejmu z ramienia AWPL wystosowało list do Wysokiej Komisarz OBWE ds. mniejszości narodowych Astrid Thors, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso. Proszą w nich o podjęcie działań w obronie praw mniejszości narodowych na Litwie. – Uważamy, że jest to nie do przyjęcia, gdy w zjednoczonej Europie pogwałcane są podstawowe prawa człowieka, prawa mniejszości narodowych. Naganne i niedopuszczalne jest to, że w państwie, które jest członkiem NATO i UE, ludzie są ścigani i karani za używanie języka ojczystego w życiu publicznym. – można przeczytać w tekście. Posłowie zwracają w nim także uwagę na to, że prezydent Litwy publicznie okłamała 14 stycznia depuowanych Parlamentu Europejskiego, twierdząc, że żaden z raportów międzynarodowych organizacji nie wspomina, iż Litwa narusza prawa mniejszości narodowych. Działacze AWPL przytaczają 6 dokumentów, które podważają słowa Dalii Grybauskaitė. – Naszym zdaniem, dyskredytacją i ośmieszaniem Litwy na arenie międzynarodowej jest okłamywanie społeczności międzynarodowej przez najwyższe władze Litwy zamiast mówienia prawdy i pozorowanie niewiedzy o raportach tak autorytatywnych instytucji międzynarodowych i ich zawartości. – dodają.

Z kolei poseł AWPL Jarosław Narkiewicz, wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu, wystosował List do Jarosława Kaczyńskiego, w którym zaprasza go na Wileńszczyznę, aby mógł „bezpośrednio zapoznać się z zaistniałą sytuacją” związaną z sytuacją mniejszości narodowych na Litwie. – Ostatnie wydarzenia(…) wzbudzają mnóstwo kontrowersji na arenie międzynarodowej. Warto zaznaczyć, że w tej tak trudnej chwili szczególny charakter ma współpraca państw graniczących ze sobą, splecionych wielowiekową, wspólną historią wynikającą z bliskości geograficznej i kulturowej – pisze Narkiewicz.

Na razie nie znamy odpowiedzi adresatów na wspomniane wyżej apele. Jednak sam fakt ich wystosowania daje istotne przesłanki do tego, żeby przewidywać, że sprawa prześladowania mniejszości narodowych na Litwie może wkrótce zdobyć większy oddźwięk. Nasz portal będzie Państwa na bieżąco informował, jeżeli pojawią się reakcje adresatów na wystosowane listy.

na podstawie: delfi.lt