multikultu / islam / muzułmanieW Birmingham, w jednej ze szkół pakistańscy rodzice zażądali od dyrektorki by ta pozbyła się z placówki „białych dzieci”.

Sarah Hewitt-Clarkson, która w Anderton Park Primary School pełni funkcję dyrektora, poinformowała w gazecie „Sunday Times” o rasistowskim zachowaniu rodziców muzułmańskich dzieci. Kiedy do szkoły, w której przeważają dzieci wyznające islam przyjechała grupa „białych” dzieci rodzice tych pierwszych zaczęli kierować w ich stronę rasistowskie odzywki. Dyrektorka opowiadała o jednym z przypadków, w którym prosiła o pomoc policję:

Pochodzący z Pakistanu ojciec jednego z uczniów powiedział mi: Gdybym był dyrektorem, umieściłbym białe dzieci w białych ławkach w rogu sali wraz z białym nauczycielem i trzymał je z daleka od reszty uczniów.

Kiedy kobieta oskarżyła go o rasizm, muzułmanin stwierdził:

Powinnaś się pozbyć białych dzieci, tego chce od ciebie nasza społeczność.

Nasilenie się rasistowskich zachowań ze strony rodziców muzułmańskich dzieci zaobserwowano po tym jak brytyjski premier zapowiedział wdrażanie w szkołach „brytyjskich wartości” znajdujących się między innymi w Wielkiej Karcie Swobód.