Najdziwniejsze psy świata

Wiele psów jest tak dziwnych, że spotykając je na ulicy, patrzymy na nie z zaskoczeniem. I chociaż, oczywiście, każdy szczeniak jest słodki i uroczy, to czasami ciężko zgadnąć, jak będą wyglądały dorosłe psy. Niektóre rasy pozostają bardzo rzadkie, chociaż są wspaniałymi zwierzętami domowymi. Jednak z uwagi na duże potrzeby w kwestii dbania o nie lub po prostu nietypowy wygląd część ras pozostaje poza głównym zainteresowaniem miłośników futerkowców. Czy widzieliście kiedyś na żywo któregoś z najdziwniej wyglądających psów na świecie?

Bedlington terrier

Ten pies wygląda jak owca ze względu na swój nietypowy kształt pyszczka. Charakterystyczny wygląd owieczki uzyskuje się poprzez odpowiednie formowanie sierści u groomera. Futro jest mięciutkie i puszyste i występuje w trzech wersjach ubarwienia: niebieskiej, jasnobrązowej i piaskowej. Wygląda jak miłe jagniątko, ale to prawdziwy terier.

Ciężko zapanować nad jego instynktem myśliwskim. Uwielbia gonić inne zwierzaki. Chociaż jest lojalny wobec całej rodziny, to najczęściej wybiera jednego przewodnika, którego przede wszystkim słucha. Jest uparty i zadziorny. Wymaga szkolenia z profesjonalistą. Raczej nie bywa agresywny w stosunku do innych psów. Jednak sprowokowany z pewnością nie stchórzy i pogoni agresora.

Bedlingtony są psami uwielbiającymi ruch i aktywność. Wymagają długich spacerów, najlepiej po zielonych terenach, lub wspólnego uprawiania sportu. Jeśli potrzeba ruchu zostanie zaspokojona, to pies wytrzyma nawet samotny pobyt w domu.

Charakterystyczną chorobą bedlingtonów jest hepatopatia. To kłopoty z wątrobą, wymagające specjalistycznego żywienia. Jest to schorzenie dziedziczne, ujawniające się

dosyć późno.

Pies rasy bedlington
Pies rasy bedlington

Psy rasy puli

Czy widzieliście kiedyś równie uroczego mopa? To węgierski owczarek puli! Jest średniej wielkości ciała i występuje w dwóch wersjach umaszczenia: czarnej i kremowej. Szczeniaki nie rodzą się z dredami. Te pojawiają się w wieku 9-12 miesięcy. Właściciel nie musi formować sznurów, futro samo się skręca w dredy. Olbrzymią zaletą takiego owłosienia jest to, że pies nie gubi sierści. Nie trzeba jej też czesać. Niestety, niepodcinane puli przynosi na swoim futerku dużo brudu. Błoto, patyki, nasiona to częste prezenty ze spaceru dla właścicieli, którzy muszą je ręcznie wydłubać z futra swojego przyjaciela.

Puli jest psem stróżującym. Pilnuje swojego stada a o każdym zagrożeniu informuje przenikliwym szczekaniem. Uwielbia biegać i jest bardzo skoczny! Węgierskie owczarki są niezwykle inteligentne i posłuszne.

Ten pies cierpi, niestety, na częste infekcje oczu. Włosy bez przerwy podrażniają mu gałki oczne. Zaś spięte w kitkę narażają psa na zapalenie spojówek ze względu na ostre światło, do którego futrzak nie przywykł. Puli jest też podobne do większego psa o dredowym charakterze futra – komodora.

Pies rasy puli
Pies rasy puli

Shar pei

To pies, który ma zdecydowanie za dużo skóry. Najbardziej zauważalne jest to u szczeniąt. Dorosły shar pei ma nadmiar skóry w okolicy łba oraz ogona. O fałdy należy dbać w szczególny sposób. Inaczej psu grożą odparzenia i infekcje. Pies ma język w kolorze niebieskim. Dopuszczalne umaszczenie sierści obejmuje kolor biały, czarny, szary, rudy i piaskowy.

Jest to dosyć uparty piesek, który od opiekuna wymaga stanowczości i rozsądku. Shar pei ma za zadanie bronić właścicieli i swojego terytorium. Charakteryzuje się trudnym charakterem, więc wymaga odpowiedniego treningu. Te psy nie potrzebują intensywnego wysiłku fizycznego. Wystarczą im spokojne spacery. Zwłaszcza, że ze względu na brak podszerstka, często jest im zimno. Na deszczową pogodę warto zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj ubranka.

Pies rasy shar pei
Pies rasy shar pei

Psy rasy rhodesian ridgeback

Ten sporych rozmiarów pies ma piękną, karmelową barwę i krótkie futerko. To, co go odróżnia od innych psów, to pas ciemnej sierści na grzbiecie, który rośnie w przeciwnym kierunku. Rhodesian ma bardzo silny ogon. Podczas ekscytacji potrafi uderzyć nim naprawdę mocno! Jednocześnie może nim silnie uderzyć na przykład w kant mebla i w ten sposób go sobie uszkodzić. Uwielbiają ciepło i wygrzewanie się w słońcu. Ze względu na krótką sierść nie znoszą zimna i deszczu. Na zimowe spacery mogą wymagać specjalnego ubranka. Brak podszerstka sprawia, że rodezjany nie nadają się do trzymania w zewnętrznym kojcu. Mogą się łatwo przeziębić!

Ich krótkie futerko jest twarde i ostre. Ciężko je usunąć na przykład z tapicerowanych mebli. Za to nie trzeba go w ogóle czesać.

Rodezjany pochodzą z terytorium Afryki Południowej. Zostały stworzone do obrony ludzi przed lwami. Instynkt walki mają we krwi. Dodatkowo są bardzo szybkie i świetnie biegają. Rodezjany są duże i niezwykle silne fizycznie. Jednocześnie stają się wiernymi i inteligentnymi towarzyszami. Wymagają stanowczego opiekuna, który zapewni odpowiednią dawkę ruchu i odpowiednie szkolenie.

pies rasy rhodesian ridgeback
Pies rasy rhodesian ridgeback

Grzywacz chiński

Niektórzy nazywają grzywacze najbrzydszymi psami świata. Są jednak prawdziwi amatorzy tej rasy, którzy uwielbiają ich nagie ciałka. Jest to najbardziej znana rasa z najdziwniejszych psich przedstawicieli. Jak sama nazwa mówi, grzywacze chińskie pochodzą z Chin, gdzie były niezwykle cenione jako psy świątynne.

Co ciekawe, nie wszystkie grzywacze rodzą się bez włosów. Niektóre przychodzą na świat z miękkim futerkiem. Te bezwłose opalają skórę na słońcu i mogą zmieniać barwę na ciemniejszą.

Grzywacz chiński to mały piesek o pogodnym charakterze. Jak na niewielką wagę jest dosyć silny, a jednocześnie zwinny. Ma w sobie dużo energii i wymaga ruchu i zabawy. Jest to idealny pies do domu z dziećmi. Muszą być one jednak świadome, że pies jest mały i łatwo zrobić mu krzywdę podczas zabawy. Grzywacze są inteligentne i w szybki sposób opanowują szkolenie z podstawowych komend.

Pies rasy grzywacz chiński
Pies rasy grzywacz chiński

Wymienione rasy psów są rzadko spotykane. Ich nietypowy widok odbiega od standardowego psiaka. Mają jednak swoich miłośników, którzy nie chcieliby sprawić sobie zwierzaka żadnej innej rasy. Puli, bedlington, rodezjan, sharpei czy grzywacz – każdy z nich jest śliczny i niepowtarzalny. Zarówno słodkie szczeniaki, które wzbudzą zachwyt u każdego, jak i dorosłe psy, wyglądające jak najpiękniejsi przedstawiciele danej rasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.