Polska nigdy skutecznie nie zrzekła się odszkodowania za straty spowodowane przez agresję hitlerowskich Niemiec w 1939 roku – twierdzi dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, który przez ponad rok prowadził w tej sprawie śledztwo obejmujące kwerendę w polskich, niemieckich i nowojorskich archiwach.

Foto: Wikimedia Commons

Łączną wartość strat materialnych, które poniosła Polska z powodu polityki niemieckiej III Rzeszy, oszacowano na 258 mld zł z sierpnia 1939 r. – równowartość 49 mld ówczesnych dolarów amerykańskich. Według Zarządu Rezerw Federalnych USA kwota 49 mld dol. z sierpnia 1939 r. odpowiadała w sierpniu 2014 r. kwocie 845 mld dol. Takie nominalne zwielokrotnienie wynika tylko ze skumulowanej inflacji, bez oprocentowania za zwłokę – wyjaśnia doktor Kostrzewa-Zorbas w najnowszym numerze tygodnika „W Sieci”.

W ostatnim czasie w związku z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej odżywa temat nadal nie wypłaconych odszkodowań za działania podejmowane w czasie konfliktu przez Niemcy. Jak już informowaliśmy na początku września Związek Polaków w Niemczech pozwał RFN do sądu w sprawie odszkodowania za zagrabione przed laty związkowe mienie. – Ten pozew był potrzebny w naszych stosunkach wzajemnych – powiedział dla naszego portalu mecenas Stefan Hambura, który w imieniu Związku Polaków w Niemczech doręczył do Berlińskiego sądu pozew. Jego zdaniem, aby podobne działania zostały podjęte także w kwestii reparacji wojennych „potrzebna jest wola polityczna”. – Jeżeli po stronie polskiej, ale nie tylko polskiej, będzie taka wola to myślę, że będzie można jeszcze raz ten temat otworzyć – powiedział.

na podstawie: wpolityce.pl