W piątek 29 marca przez funkcjonariuszy w całym kraju zostanie przeprowadzona ogólnopolska akcja policji pod hasłem, “Niechronieni uczestnicy ruchu”. Policjanci tym razem bardziej niż kiedykolwiek zwrócą uwagę na bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów, a przede wszystkim na wykroczenia kierowców wobec tych użytkowników polskich dróg. 

Ogólnopolska akcja policji

Komenda Główna Policji informuje, iż w ramach ogólnopolskich działań baczniejszym nadzorem objęte będą przede wszystkim przejścia dla pieszych. Głównie chodzi o te, które są zlokalizowane na ruchliwych ulicach, gdzie ruch pieszych nie jest regulowany za pomocą świateł. Funkcjonariusze będą również sprawdzać miejsca, w których wcześniej dochodziło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu, czyli pieszych, rowerzystów, ale również motocyklistów. Jak się okazuję jedną z najczęściej łamanych przez polskich kierowców zasad jest zakaz wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim – z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany sygnalizacją. Nie dopuszczalne również jest omijanie jadącego w tym samym kierunku pojazdu, który hamuje lub zatrzymał się np. w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Z kolei kierowca, widząc pojazd, który zwalnia przed przejściem, powinien przewidywać, że pieszy właśnie wchodzi na przejście.

 

Wysokie mandaty

Pieszy czy rowerzysta będący uczestnikiem ruchu nie ma żadnych szans w zderzeniu z ważącym ponad tonę samochodem. Jednak taryfikator mandatów przewiduje surowe kary dla tych, którzy łamią przepisy, szczególnie w tym zakresie. I tak też nawet 500 zł mandatu grozi za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się, by przepuścić pieszego przez przejście.

Z kolei w przypadku rowerzystów, których liczba w ostatnich latach wzrosła, również należy się szczególna ostrożność. Podstawową zasadą jest ustąpienie rowerzyście jadącemu ścieżką rowerową, wykonując manewr skręcania. Najgorszym i najczęściej popełnianym przez kierowców wykroczeniem jest ignorowanie nakazu zatrzymywania się przed skrętem na “zielonej strzałce”. Zawsze wykonując ten manewr należy się upewnić czy na pewno w pobliżu nie ma żadnego rowerzysty.

Źródło : soleckujawski.pl

 

W trosce o bezpieczeństwo pieszych

Źródło : moto.wp.pl

Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu policjant może nałożyć mandat w wysokości 350 zł. Podobna kara grozi kierowcy skręcającemu w drogę poprzeczną, który nie ustąpi pierwszeństwa przechodzącemu przez nią uczestnikowi ruchu. Z kolei wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim będzie kosztować kierowcę  200 zł. Ale przewidziano również kary dla pieszych, i tak za przejście na czerwonym świetle grozi mandat w wysokości 100 zł.

 

Tragiczne statystyki 

 Według najnowszego raportu Komendy Głównej Policji w 2018 r. aż 40 proc. wszystkich ofiar wypadków stanowili piesi. W 7,6 tys. zdarzeń zginęło 803 pieszych, natomiast 6,9 tys. zostało rannych. Warto również dodać, iż aż do 90 procent wszystkich potrąceń dochodzi w terenie zabudowanym. W 2018 r. aż 67 procent wypadków z udziałem pieszych spowodowali kierowcy. Bez wątpienia jest nad czym pracować, jednak na początku musi zmienić się podejście części kierowców do pieszych użytkowników ruchu oraz rowerzystów. Warto podkreślić, że do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi od października do stycznia. Co ciekawe najbardziej niebezpiecznym dniem okazuje się piątek, a najwięcej potrąceń ma miejsce w godzinach popołudniowych 16-19. Także wygląda na to, że termin policyjnej akcji nie jest do końca przypadkowy. Jak wynika ze statystyk europejskich, co szósta piesza śmiertelna ofiara wypadku na terenie Unii Europejskiej ginie w Polsce. Dla porównania w Niemczech ginie o 40 procent mniej pieszych, lecz ich państwo jest dwukrotnie większym narodem.

 

Zobacz również : https://parezja.pl/co-przyniesie-breksit-konsekwencje-dla-polakow/

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.