Przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli i rządu już po raz kolejny zasiedli do wspólnego stołu. Od spotkania będzie uzależnione to, czy w poniedziałek rozpocznie się planowany przez nauczycieli strajk. W sytuacji, gdy nie uda się dojść do porozumienia placówki w całej Polsce mogą zostać sparaliżowane. niewątpliwie taki strajk oznaczać będzie problem opieki nad dziećmi. 

Coraz bliżej…

Źródło: lomzatek.pl

 

Już w poniedziałek 8 kwietnia w całej Polsce ma rozpocząć się strajk nauczycieli oraz pracowników innych placówek. Pomimo już dwóch dni rozmów, nadal nie doszło do porozumienia przedstawicieli związków zawodowych nauczycieli oraz rządu. Jednak z obu stron pojawiły się nowe propozycje, lecz mimo to porozumienia nie udało się podpisać. Nauczyciele zamiast tysiąca złotych podwyżki, chcą 30 proc. wzrostu wynagrodzenia. Od wczoraj trwa analiza wzajemnych propozycji, a dziś zorganizowano kolejne już spotkanie w tej sprawie. W sytuacji, gdy znów nie uda się dojść do porozumienia, 8 kwietnia w całej Polsce może rozpocząć się strajk nie tylko nauczycieli, ale właściwie wszystkich pracowników placówek oświatowych oprócz dyrektorów. Jak twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego za strajkiem opowiedziało się, aż 79,5 procent szkół i przedszkoli w całej Polsce. MEN natomiast mówi o 58,7 procent placówek, w których zostało przeprowadzone referendum strajkowe.

 

Konsekwencje strajku 

Źródło: poznan.naszemiasto.pl

 

Tak na prawdę końcową skalę strajku ciężko jest określić już przed jego rozpoczęciem. Jak mówi Adam Zygmunt, przewodniczący zachodniopomorskiego okręgu ZNP dopiero w dniu strajku w szkołach, które opowiedziały się za protestem, zostaną wyłożone listy strajkowe.  A w sytuacji podpisania takiej listy przez pracownika, całkowicie wstrzymuje się on od czynności służbowych. Zatem problem może pojawić się nie tylko w kwestii nauczania, ale także w opiece nad dziećmi. W przypadku dzieci poniżej ósmego roku życia ich rodzice mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na podobnych zasadach, tak jak w przypadku choroby dziecka. Taki zasiłek może uzyskać rodzic lub opiekun prawny dziecka do ósmego roku życia w przypadku, jeśli jest jednak zwolniony od wykonywania pracy w związku z opieką nad dzieckiem, którego placówka została nieprzewidzianie zamknięta. Co ważne, nieprzewidziane zamknięcie następuje wtedy, gdy rodzic został o nim poinformowany później niż siedem dni przed zamknięciem.

 

Komu przysługuje zwolnienie lekarskie?

 W takiej sytuacji, tak jak podczas zwolnienia lekarskiego, za okres opieki nad dzieckiem otrzymujemy 80 procent wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Rodzic lub opiekun prawny, który musi zaopiekować się dzieckiem, powinien do pracodawcy złożyć niezbędne dokumenty. Jednym z nich jest oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki. Z kolei drugi to wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A. Trzeba wtedy złożyć w ZUS formularz ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do ósmego roku życia oraz dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników, ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych lub ZUS Z-3b – w przypadku osób prowadzących działalność.

Inaczej jednak jest w przypadku mniejszych przedsiębiorstw oraz osób, które prowadzą działalność gospodarczą, takie świadczenie wypłaca ZUS przypadku. Wszystkie dokumenty jednak należy kierować bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu całego roku rodzice mają prawo do 60 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego z powodu nagłego zamknięcia placówki oświatowej. Trzeba jednak pamięta, że przepis ten dotyczy tylko rodziców i opiekunów prawnych dzieci do ósmego roku życia.

 

Burzliwy temat i podzielone zdania 

Źródło : se.pl

 

Strajk nauczycieli, choć dotyka głównie dzieci głównie podzielił ich rodziców. Pomimo dużego poparcia dla tej formy walki o podwyżki jednocześnie respondenci przyznali, że strajk utrudni życie opiekunom dzieci. Tego też zdania jest 77 procent ankietowanych. Warto też zauważyć, że aż 39 procent respondentów uważa, że nauczyciele nie angażują się w swoją pracę. Natomiast zaledwie 36 procent ankietowanych uznało, że nauczyciele są bardziej uprzywilejowaną grupą zawodową niż pozostałe.

 

Zobacz również : https://parezja.pl/wizyta-papieza-franciszka-w-maroku/