Papież Franciszek rozpoczął dwudniową wizytę w Maroku. Pielgrzymka ma na celu rozmowę o islamie oraz migracji. Na lotnisku Rabat-Sale na papieża czekał król Maroka – Mohammed VI. Władca zaprosił Papieża do odwiedzenia kraju, dokładnie 34 lata po historycznej pielgrzymce papieża Jana Pawła II. 

 

Historyczna wizyta 

Wizyta jest przełomowa z dwóch powodów. Przede wszystkim dlatego, że odbywa się w 800. rocznicę spotkania świętego Franciszka z Asyżu z sułtanem Malikiem Al-Kamilem w Egipcie w czasie wypraw krzyżowych. A w dodatku wizyta ma miejsce 34 lata po historycznej wizycie Jana Pawła II. Papież Franciszek został bardzo mile ugoszczony, a przywitany został zgodnie z tradycją mlekiem migdałowym oraz daktylami.
Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti, zwrócił również uwagę, iż obchodzone jest także 800-lecie obecności franciszkanów na terenie Maroka. Po ceremonii powitania władzy kościoła na lotnisku, papież Franciszek wraz z królem udali się na miejsce oficjalnego powitania, czyli na Wieżę Hasana – minaretu, która góruje nad miastem.

Źródło : polsatnews.pl

 

Cele wizyty papieskiej 

Pierwszy dzień papieskiej podróży będzie poświęcony głównie dialogowi międzyreligijnemu oraz spotkaniu z islamem. Z tysiącami ludzi papież Franciszek spotka się również pod wieżą na wielkim placu, który może pomieścić ponad 20 tysięcy osób. Po powitalnym wystąpieniu króla Maroka, papież wygłosi swoje przemówienie, skierowane do przedstawicieli władz i całego społeczeństwa. Później papież ma zamiar odwiedzić znajdujące się obok Mauzoleum Mohammeda V – sułtana oraz króla Maroka uważanego przez wielu za ojca współczesnego narodu marokańskiego. Kolejnym celem wizyty jest spotkanie Franciszka z Mohammedem VI oraz całą jego rodziną w Pałacu Królewskim Dar-al-Makhzen.

Źródło : radioem.pl

 

Wizyta papieża w Caritasie 

Według Watykanu, dla papieża wyjątkowo istotny będzie ostatni punkt sobotniego programu, a mianowicie wizyta w Caritas oraz osobiste spotkanie z migrantami. Dzień papieskiej wizyty będzie w całości dedykowany lokalnemu Kościołowi i jego wiernym, których liczbę szacuje się na 23 tysiące. Z kolei w niedzielę rano Franciszek uda się do położonego niedaleko Rabatu miasta Tamara.  Odwiedzi tam ośrodek pomocy społecznej, prowadzony przez hiszpańskie zakonnice, które wspierają osoby najuboższe. Przede wszystkim zajmują się ich edukacją oraz leczeniem.

Z okazji zakończenia pobytu w Maroku papież Franciszek odprawi mszę w hali sportowej imienia księcia Maulaja Abd Allaha. Uczestniczyć ma w niej blisko 10 tysięcy osób. Jak podkreśla Watykan będzie to największa msza w historii całego kraj. Z kolei w katedrze świętego Piotra w Rabacie papież odmówi modlitwę Anioł Pański. Tam również spotka się z duchowieństwem katolickim, a także z przedstawicielami Rady Ekumenicznej Kościołów.

 

Do wizyty miało dojść wcześniej 

Jak się okazuje Papież Franciszek pragnął przyjechać w grudniu zeszłego roku do Marrakeszu na ceremonię podpisania wspieranego przez niego Światowego Paktu w sprawie Migracji. Jak wyjaśnia rzecznik Watykanu nie było to jednak niemożliwe z powodów protokolarnych. A wszystko z powodu panującej zasady. Mówi ona, iż papież nie może przyjechać na konferencję do kraju, w którym wcześniej nie złożył wizyty.

 

Zobacz również : https://parezja.pl/ogolnopolska-akcja-policji-posypia-sie-mandaty/

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.