common.wikimedia

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, przeprowadziła konkurs na projekt Panteonu-Mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych. Miejsce będzie upamiętniało ofiary UB z „Łączki”.

Konkurs został ogłoszony w grudniu 2014 roku, a wyniki ogłoszono w tym tygodniu. Nadesłano 48 propozycji, 4 jednak nie spełniały wymogów. Zwycięskim projektem, okazał się ten autorstwa  Leszka Maksyma Czai, Izabeli Tomczak i Piotra Kuflewskiego z Warszawy. Otrzymali oni nagrodę w wysokości 35 00 złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, na opracowanie dokumentacji projektowej, będącej szczegółowym opracowanie pracy konkursowej.

Mauzoleum, zgodnie z projektem ma być umieszczone pod i nad ziemią. Składać się będzie z miejsca do składania kwiatów pod pomnikiem, oraz czterech aneksów z kryptami. Całość będzie wznosiła się ku górze, zwieńczonej murem ze znakiem Polski Walczącej oraz nazwiskami pomordowanych. W Mauzoleum znajdzie się miejsce na 280 trumien, rozmieszczonych na 4 poziomach.

Sugestywność i oryginalność zastosowanego języka artystycznego, a także wartość symboliczna tej pracy stanowią jej niepowtarzalny walor – stwierdziło jury konkursu, wybierając tę konkretną propozycję.

Około 1 czerwca planujemy rozpocząć budowę mauzoleum, a 27 września – z udziałem najwyższych władz państwowych – będzie miał miejsce uroczysty pogrzeb ekshumowanych szczątków ofiar, odsłonięcie i poświęcenie tego miejsca – mówi sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.