Foto: Facebook

Prorosyjscy demonstranci, ktorzy wtargnęli do siedziby władz lokalnych w Charkowie dziś około godziny 20 proklamowali powstanie Charkowskiej Republiki Ludowej. Podobnie, jak rano, separatyści z Doniecka, aby zalegitymizować swoją władzę, zamierzają zorganizować referendum niepodległościowe, a także zwrócili się  do Federacji Rosyjskiej aby “zapewniła pokojowy charakter referendum“.

Podobnie, jak to się stało rano w Doniecku – demonstranci najpierw zajęli siedzibę lokalnych władz, a następnie, uznając siebie za nowych deputowanych, ogłosili suwerenność obwodu od władz w Kijowie. Natomiast władze z Kijowa rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego w separatystycznych regionach. Rozwój sytuacji stale obserwują też władze w Moskwie. Szef MSZ Rosji Sergiej Ławrow w dzisiejszej rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem jasno zakomunikował mu, “że Kijowowi nie wolno użyć siły wobec prorosyjskich demonstrantów na Ukrainie południowo-wschodniej.”

Z kolei w specjalnym oświadczeniu rosyjskiego MSZ podano, iż “Rosja pilnie śledzi to, co się dzieje we wschodnich i południowych regionach Ukrainy, zwłaszcza w obwodach donieckim, ługańskim, charkowskim“. Te trzy regiony są najbardziej wysuniętymi na wschód ze wszystkich części Ukrainy.  Jak słusznie zauważył pod koniec marca w wywiadzie dla “Polski Niepodległej” prof. Witold Kieżun: “Wschód (Ukrainy – przyp. red.) to olbrzymie złoża geologiczne wszelkiego typu, łącznie z łupkami, których złoża są większe niż w Polsce, a także bardzo rozwinięty przemysł(…)Z tego powodu, moim zdaniem, sytuacja przedstawia się niepokojąco – Rosja w taki, czy inny sposób doprowadzi do zawłaszczenia wschodniej części Ukrainy” – powiedział ekonomista. Więcej o wywiadzie z prof. Kieżunem można przeczytać tutaj.

Poniżej mapa z zaznaczonymi:

– na zielono obwodami donieckim i charkowskim, które dziś ogłosiły niepodległość (po prawej od nich jest obwód ługański)

– na czerwono obwodem krymskim

Foto: Facebook

Warto także zerknąć na mapę przemysłową Ukrainy. Ukazuje ona graficznie to, co przekazywał w swoim wywodzie prof. Kieżun:

Foto: forum.ioh.pl
na podstawie: interia.pl, wp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.