Kandydat na prezydenta Francji Nicolas Sarkozy w przypadku wyborczego zwycięstwa zamierza zaoferować Wielkiej Brytanii propozycję wycofania się z Brexitu w postaci wynegocjowania nowego traktatu UE.

Sarkozy będzie szukał dla swojej inicjatywy poparcia u włodarzy Niemiec. Oświadczył, że nowy traktat będzie dotyczył reformy Schengen, znacznego ograniczenia prerogatyw Komisji Europejskiej, dalszej integracji strefy euro i wstrzymania rozmów o członkostwie Turcji w UE.

„Powiem Brytyjczykom: wycofaliście się, ale mamy na stole nowy traktat, tak więc macie okazję wypowiedzieć się ponownie” – powiedział Sarkozy.

„Tym razem głosowalibyście nie nad starą Europą, ale nad nową. Chcecie zostać? Jeśli tak, tym lepiej, ponieważ nie mogę zgodzić się na utratę drugiej pod względem wielkości gospodarki w Europie, podczas gdy negocjujemy z Turcją o jej członkostwie w UE. Ale jeśli nie, to naprawdę nie. Albo zostajecie, albo wychodzicie” – stwierdził polityk.

Nicolas Sarkozy zamierza przed rozmowami z Londynem zapewnić sobie poparcie dla tej inicjatywy u kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.