Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do USA jest koniecznością. Ile kosztuje pobyt w szpitalu w Stanach Zjednoczonych? Co z ubezpieczeniem NFZ?

Wybierasz się w podróż do USA? Przed wyjazdem powinieneś pomyśleć nie tylko o wizie i biletach na lot do Stanów, ale też o ubezpieczeniu. Leczenie w USA jest jednym z najdroższych na świecie, a rachunki mogą poważnie nadszarpnąć Twój budżet. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Stanów Zjednoczonych wybrać?

Podróż do Stanów Zjednoczonych nie należy do najtańszych wydatków. Wyjazd na dwa tygodnie dla jednej osoby może kosztować łącznie nawet do 15 tys. zł. W koszty trzeba jednak zaliczyć nie tylko wymianę waluty, bilet oraz wizę turystyczną. Jednym z najważniejszych wydatków w przypadku wycieczki do USA jest również koszt ubezpieczenia.

Ubezpieczenie turystyczne do USA – jak je wybrać?

Urlop w USA dla turysty z Europy stanowi ciekawą przygodę. Miasta znane z filmów, takie jak Nowy Jork czy Los Angeles warto zobaczyć na własne oczy przynajmniej raz w życiu. Jednak aby wycieczka nie przysporzyła nam problemów finansowych, warto się wcześniej ubezpieczyć w jednym z Towarzystw Ubezpieczeniowych. System medyczny w Stanach Zjednoczonych jest jednym z najdroższych na świecie. Koszty leczenia są tam wysokie nawet dla przeciętnego Amerykanina, a ubezpieczenie NFZ nie obowiązuje na terytorium USA.

Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego (https://ocenapolis.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne) warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej. Poniżej przedstawiamy porównanie ofert ubezpieczeniowych dla jednej, 26 letniej osoby planującej urlop w USA od 1 do 13 października 2019 wraz z górnymi granicami finansowania usług medycznych w razie potrzeby. Dane te, to informacje przykładowe dla osoby, która zamierza wyjechać do Stanów Zjednoczonych w celu odpoczynku i zwiedzania:

 • Generali – polisa oferuje pokrycie kosztów leczenia do 200 tys. zł. i taką samą wysokość kosztów ratownictwa. Nie zapewnia ochrony bagażu. Składka wynosi 77 zł,
 • Wiener – polisa tej firmy oferuje pokrycie kosztów leczenia nawet do 250 tys. zł. i koszty ratownictwa do ok. 34 tys. zł. Wiener zapewnia również ochronę bagażu do 3 tys. zł. Koszt takiej polisy wynosi 81 zł.,
 • Axa Assistance – polisa pokryje koszty leczenia i ratownictwa do 200 tys. zł. Polisa nie pokrywa ubezpieczenia bagażu. Koszt ubezpieczenia turystycznego wynosi 93 zł,
 • ERGO – polisa obejmuje koszty leczenia do 173 tys. zł. i koszt ratownictwa medycznego do 200 tys. zł. ERGO oferuje ochronę bagażu do 1,2 tys. zl,
 • Aviva – polisa obejmuje koszty leczenia do 200 tys. zł. i koszty ratownictwa medycznego do 40 tys. zł. Nie ma tu jednak ochrony bagażu. Taka polisa kosztuje 149 zł,
 • Nationale Nederlanden – polisa obejmuje koszty leczenia do 800 tys. zł. i koszty ratownictwa medycznego do 50 tys. zł. Ubezpieczenie obejmuje również ochronę bagażu do 5 tys. zł.

Koszty kupna ubezpieczenia do USA nie są wysokie w porównaniu do kosztów leczenia – dlatego warto uwzględnić je przed wyjazdem. Przed podpisaniem umowy powinniśmy zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Jakie elementy może objąć ubezpieczenie turystyczne?

 • koszty hospitalizacji,
 • leczenie ambulatoryjne,
 • transport medyczny do Polski,
 • transport zwłok,
 • opieka nad niepełnoletnimi dziećmi,
 • kierowca zastępczy,
 • odzyskiwanie danych z aparatu fotograficznego.

Brak ubezpieczenia zdrowotnego a wizyta u lekarza w USA

Opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych Ameryki jest bardzo droga. Uśrednione koszty leczenia turysty w USA mogą osiągnąć nawet 40 tys. zł. Wizyta u lekarza bez ubezpieczenia oznacza, że wszystkie opłaty turysta musi pokryć z własnej kieszeni. O jakich kwotach mowa? W przypadku nagłego ataku grypy, z wizytą na ostrym dyżurze możemy zapłacić nawet 9 tys. zł. Natomiast za jeden dzień pobytu w szpitalu państwowym zapłacimy nawet 7,5 tys. zł.

Ubezpieczenie turystyczne w USA powinno objąć maksymalny zakres, szczególnie jeśli zamierzamy uprawiać sporty ekstremalne. Zalicza się do nich:

 • lot balonem,
 • wspinaczka skałkowa i górska,
 • skoki na bungee,
 • skoki ze spadochronem,
 • lot paralotnią,
 • narciarstwo poza trasami,
 • kolarstwo górskie,
 • wycieczki do miejsc o ekstremalnym klimacie, np. wysokie góry, tereny lodowcowe czy dżungla.

Pamiętajmy, że im szerszy pakiet usług, tym bezpieczniej. Najdroższe koszty interwencji medycznych w USA sięgają nawet 800 tys. zł. Pamiętajmy, że polisa pokrywa wydatki do sumy wykupionego ubezpieczenia. Dlatego doradcy ubezpieczeniowi zalecają kupno ubezpieczenia na najwyższe możliwe sumy. W ten sposób możemy czuć pewność, że z wakacji nie wrócimy z długiem na resztę życia.

Dodatki do ubezpieczenia w USA czyli co warto zawrzeć w polisie

Jakie ubezpieczenia wykupić, aby wycieczka po USA nie zrujnowała nas finansowo w razie nagłego wypadku? Bezwzględnie należy wybrać możliwie najwyższy zakres sumy takiego ubezpieczenia. 100 tys. zł może się okazać zbyt niską kwotą. Z takiej sumy możemy w Stanach Zjednoczonych opłacić leczenie złamanej nogi lub ręki i koszty prostego zabiegu chirurgicznego. Na wyprawę do USA w celach turystycznych zdecydowanie bezpieczniej wybrać kwotę w wysokości przynajmniej 200 tys. zł. Jeśli chorujemy przewlekle, należy wybrać taką zwyżkę w polisie. To jedno z podstawowych wyłączeń przy standardowej umowie z TU.

Jakie inne ubezpieczenia przydadzą się w USA?

 • ubezpieczenie NNW – to kolejne ubezpieczenie, w które warto zainwestować większą kwotę. Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków to polisa pokrywająca koszty związane z pomocą medyczną, dłuższym pobytem w szpitalu czy też refundację leków. Zwykła kroplówka może w Stanach Zjednoczonych kosztować nawet do 800 zł;
 • ubezpieczenie OC – niefortunne zdarzenia mogą mieć miejsce również z naszej winy, np. w trakcie uprawiania sportu lub gdy uszkodzisz wypożyczony sprzęt sportowy, przedmioty w hotelu lub cudze mienie w restauracji. Uszkodzenie sprzętu może nie być bardzo drogie i kosztować np. kilkadziesiąt złotych. Natomiast spowodowanie czyjegoś uszczerbku na zdrowiu to koszt sięgający nawet kilkuset tysięcy złotych;
 • assistance – taka pomoc w razie choroby może okazać się na wagę złota. Kwota polisy assistance powinna być taka sama jak w ubezpieczeniu od kosztów leczenia. Dzięki temu w razie nagłej choroby i konieczności zorganizowania transportu medycznego z USA do Polski nie będziemy musieli kosztów takiej usługi pokrywać z własnej kieszeni. Wykupienie assistance może nam zapewnić również np. opiekę nad nieletnimi dziećmi, organizację kosztów kierowcy zastępczego, wsparcie tłumacza, pomoc prawnika czy też kosztów związanych z opóźnieniem lotu

Przed planowaną podróżą do USA warto również rozważyć ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Wycieczka do Stanów Zjednoczonych zazwyczaj wykupywana jest na kilka miesięcy wcześniej – zamawiamy bilety, rezerwujemy miejsca w hotelu, kupujemy bilet na koncert bądź mecz. Jeśli na kilka dni wcześniej wydarzy się coś, co uniemożliwi nam podróż, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji może okazać się świetnym sposobem na odzyskanie pieniędzy, które przepadły.

Ubezpieczenie turystyczne w USA to kwestia, która powinna zostać dopisana do “listy to do” przed wyjazdem. Nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności, czy wydarzenia potoczą się dokładnie tak, jak zaplanowaliśmy. Warto przed wyjazdem zabezpieczyć się tak, aby złamana noga nie była przyczyną poważnego zadłużenia.

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here