Światosław Szeremeta jechał w delegacji zorganizowanej przez ukraińskie towarzystwo “Nadsiannia”. Delegacja jechała dwoma autobusami do Polski w celu upamiętnienia, jak to określił, poległych ukraińskich żołnierzy.

„Zakaz wjazdu do Polski dla ukraińskiego urzędnika, odpowiedzialnego za zakaz polskich ekshumacji. Światosław #Szeremeta jechał autokarem do Łańcuta na uroczystości upamiętniające ukraińskich żołnierzy. Na granicy w Medyce poinformowano go, że otrzymał roczny zakaz wjazdu do Polski” – czytamy na jednym z portali społecznościowych.

Szeremeta pełni funkcję sekretarza ukraińskiej państwowej komisji do spraw upamiętnień żołnierzy i ofiar wojen oraz politycznych represji. Jest odpowiedzialny za zakaz ekshumacji polskich żołnierzy.

Na wydarzenie zareagowały już władze Ukrainy. MSZ tego kraju wezwało w trybie pilnym ambasadora RP w Kijowie Jana Piekłę w związku z niewpuszczeniem do Polski sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Światosława Szeremety. „Wzywamy w trybie pilnym ambasadora Polski na Ukrainie w związku z niewpuszczeniem sekretarza Państwowej Komisji Międzyresortowej Światosława Szeremety do Polski” – napisała rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji Mariana Beca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.