W Warszawie przed kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbył się protest przeciw roszczeniom dotyczącym tzw. mienia bez spadkowego oraz amerykańskiej ustawie JUST Act 447 organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” zorganizowało w Warszawie demonstrację „Nie dla roszczeń żydowskich” przeciwko tzw. ustawie 447.

 

 

Ustawa 447 podpisana przez Donalda Trumpa 

Podpisana w zeszłym roku przez prezydenta Donalda Trumpa Ustawa 447 daje amerykańskiemu Departamentowi Stanu możliwość wspierania organizacji zrzeszających ofiary Holokaustu w sprawach roszczeń majątkowych. Niejasne jest pojęcie „bezspadkowe”. Przeciwnicy ustawy wyjaśniają, że różne instytucje, nawet niemające związku z ofiarami Holokaustu, będą mogły starać się o odszkodowanie za tę własność. Jak twierdzą organizatorzy marszu, dzięki podpisanej przez Donalda Trumpa ustawie JUST Act, nazywanej ustawą 447, „międzynarodowe organizacje żydowskie chcą nas okraść na 300 mld dolarów z pomocą największego mocarstwa na świecie”. Z kolei na portalu społecznościowym Facebook, w opisie wydarzenia możemy przeczytać, iż „Polski rząd uważa, że problem nie istnieje, mimo tego, że w lutym 2019 roku Sekretarz Stanu USA naciskał polskie władze do wprowadzenia regulacji prawnych pozwalających na wypłatę tych pieniędzy”.

 

 

Chodzi o wydarzenie z maja 2018r. , gdy prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu. Dokładnie w grudniu 2017 r. ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 r. także jednomyślnie, przez aklamację, przyjęła ją Izba Reprezentantów.
Po podpisaniu ustawy przez Trumpa sekretarz stanu USA będzie zobowiązany do przedstawienia w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej.

 

Źródło: youtube.com

 

Deklaracja przyjęta przez 46 państw 

Deklaracja ta, przyjęta w 2009 r. przez 46 państw świata na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu. Warto podkreślić, iż ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom. Ma zatem charakter symboliczny i deklaratywny.

 

Minister MSWiA Joachim Brudziński zapewnia 

Już w czwartek do od dawna zapowiadanego marszu odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Jak powiedział w Polskim Radiu 24, tzw. ustawa 447 w żaden sposób nie skutkuje na polskie prawodawstwo ani koniecznością wypłaty odszkodowań. Jak podkreślił’ ; „Na gruncie obecnie obowiązującego prawa nie ma żadnych przesłanek do tego, żeby Polacy mogli czuć się zaniepokojeni tym, że rzekomo Polska będzie wypłacała odszkodowania”. „Ktoś, kto wywołuje histerię i twierdzi, że rząd PiS będzie oddawał środowiskom żydowskim majątek, wpisuje się w narrację kremlowską” dodaje Joachim Brudziński, szef MSWiA.

 

 

Zobacz również : https://parezja.pl/usluga-mpojazd-juz-dziala-ministerstwo-cyfryzacji-wprowadzilo-spore-zmiany/