Kończy się właśnie Pride Month, czyli Miesiąc Dumy – coroczna uroczystość, odbywająca się w miastach całego świata, zwykle w formie parady celebrującej tożsamość i dumę ze swej orientacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

Jednak nie zawsze jest tak kolorowo. Kilka dni temu w zakładowej stołówce Volvo we Wrocławiu na monitorach pojawiły się komunikaty zachęcające do przyłączenia się do ruchu LGBTQ+, na co zareagowali pracownicy zrzeszeni w Związku Zawodowym „Solidarność” 80. „Naszym zdaniem powinno się zostawić wszelakie przekonania i wartości religijne i polityczne przed bramami zakładu. Na terenie firmy równość pod tymi względami musi być absolutna, gdyż rodzi to później niepotrzebne konflikty wśród pracowników. Niezrozumiały jest dlatego fakt eksponowania na monitorach ruchu LGBT” – mówi Grzegorz Zachara, przewodniczący Związków Zawodowych „Solidarność” 80 w Volvo Polska we Wrocławiu. Firma nie odpowiedziała jeszcze Związkom Zawodowym. Wydała jednak oświadczenie, że w żaden sposób nie weryfikuje, kto z pracowników do owej społeczności LGBTQ+ należy.

IKEA zwolniła pracownika za odmówienie udziału w akcji sklepu promującej ruch LGBT.

Mężczyzna argumentował swoje stanowisko wyznawaną wiarą i powoływał się na fragmenty z Pisma Świętego. Po całym zdarzeniu były już pracownik IKEA wystąpił na drogę sądową. Reprezentuje go Instytut na Rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. Poruszone zostaną kwestie rzekomego bezpodstawnego pozbawienia pracy oraz problem dotyczący równego traktowania przez pryzmat kwestii wyznaniowych osoby zatrudnionej.
IKEA zapewnia o tolerancji dla wszystkich pracowników: „Znamy pismo Instytutu Ordo Iuris. Co do zasady nie komentujemy spraw personalnych, a do takich należy wspomniana kwestia rozwiązania stosunku pracy. Jednocześnie zapewniamy, że podstawą naszej kultury korporacyjnej jest wolność poglądów, tolerancja i szacunek dla każdego pracownika” oznajmia dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail.
Czy jednak na pewno wielkie koncerny są neutralne poglądowo? Czy wtedy doszłoby do zwolnień na tle wyznawanych wartości?
Publicysta Rafał Ziemkiewicz komentuje, że obecnie walka o tolerancję osób homoseksualnych przerodziła się w ideologię narzucaną innym.

Ruch LGBT wspierają, także finansowo, setki globalnych koncernów – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Na tegorocznej paradzie równości pojawili się pracownicy City Banku, Microsoftu, Discovery TVN Polska czy BNP Paribas.

Zobacz także poprzedni wpis: https://parezja.pl/500-plus-banki-wstrzymuja-przyjmowanie-wnioskow/