Watykańska żandarmeria zatrzymała dwie osoby podejrzane w sprawie wycieku tajnych dokumentów. Jedną z nich jest była doradczyni papieża, drugą wysoki rangą ksiądz.

Stolica Apostolska potwierdziła medialne doniesienia o śledztwie prowadzonym w sprawie wycieku tajnych raportów, na podstawie których będą wkrótce opublikowane dwie książki. Mają w nich zostać ujawnione tajemnice finansów Watykanu i szczegóły działalności papieża w kwestii ich reformowania. Są zapowiadane jako mające ujawnić serię skandali i watykańskich tajemnic.

W związku z prowadzonym od kilku miesięcy śledztwem w miniony weekend wezwano na przesłuchanie hiszpańskiego księdza, sekretarza Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej Lucio Angela Vallejo Baldę i młodą włoską ekonomistkę Francescę Chaouqui, która doradzała papieżowi Franciszkowi w reformie finansów Watykanu. Obydwoje zostali zatrzymani. Kobietę szybko zwolniono w związku z jej współpracą w prowadzonym dochodzeniu, utrzymano natomiast areszt wobec księdza i wkrótce ma zapaść w jego sprawie decyzja.

Rozpowszechnianie tajnych dokumentów jest przestępstwem ściganym na mocy przepisów Państwa Watykańskiego. Zdaniem Watykanu ukazanie się zapowiedzianych na najbliższe dni książek jest „owocem poważnej zdrady zaufania papieża”. Publikację tomów nazwano „czerpaniem korzyści z bardzo ciężkiego nielegalnego czynu, jakim jest przekazanie poufnych dokumentów”. Prokuratura watykańska zastanawia się nad podjęciem dalszych kroków prawnych.

 

PAP/mn