jozeflassota.pl

Obecny system zakaz handlu w niedzielę znów może ulec zmianie. Jak wynika z Ministerialnej analizy lepszą opcją było by przywrócenie starego systemu z 2018 roku. Trwa spór dwóch stron. Zwolenników liberalizacji przepisów z  konserwatywnej części partii rządzącej. 

 

 

Raport resortu 

Jak wynika z najnowszej analizy, do której dotarł Bussines Insider Polska przeprowadzonej przez ekspertów z resortu przedsiębiorczości, uzasadnione jest powrócenie do modelu obowiązującego w 2018 roku. Czyli do dwóch niedzieli handlowych w miesiącu. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ma w ciągu kilkunastu dni upublicznić wyniki badań. Mają one odpowiedzieć na pytanie jak bardzo zakaz handlu w niedzielę wpływa na funkcjonowanie małe sklepy. Już jakiś czas temu szefowa resortu Jadwiga Emilewicz zapowiadała. Jeśli zakaz handlu w niedzielę nie przyniesie oczekiwanych skutków, wówczas rozwiązanie będzie dokładnie weryfikowane.

Co przyniosła by planowana zmiana ?

Źródło : nocowanie.pl

 

Specjaliści zauważaj, że powrót do modelu obowiązującego w 2018 roku, mógł by stanowić pewnego rodzaju kompromis zarówno dla konsumentów jak i przedsiębiorców. Ponadto jak zwracają uwagę spadek liczby małych sklepów w kraju jest trendem długookresowym. Podkreśla to również Związek Pracodawców i Przedsiębiorców. Wyniki mówią same za siebie. I tak z analizy MPiT wynika, że spadek liczby małych sklepów wyniósł 2,7 procent, a pozostałych 5 procent, wobec 2,6 procent i 1,3 procent w 2017 roku. Jednak eksperci ministerstwa zwracają uwagę. Tak na prawdę ciężko rzetelnie ocenić zmiany efektu ograniczenia handlu w niedzielę.

Głównym powodem trudu oceny efektu ograniczenia handlu w niedzielę jest z pewnością krótki okres obowiązywania nowych przepisów. Ponadto dobry stan gospodarki, a także zmiany strukturalne w Polskim handlu detalicznym. W związku z powyższym wydaje się zasadne, postawienie na model, który obowiązywał w 2018 roku. Mianowicie dwie niedziele w miesiącu handlowe, a dwie niehandlowe. Jak uważają analitycy, dopiero po dłuższym czasie obowiązywania wcześniejszego modelu należało by dokonać ponownej analizy. Ministerstwo zaznacza jednak. Analiza nie jest równoznaczna ze stanowiskiem resortu. Jak twierdzi prace dotyczące wpływu ograniczenia handlu w niedziele cały czas trwają.

 

A co na to Nasz Rząd ?

Źródło : newsweek.pl

 

Jak twierdzi premier Mateusz Morawiecki w najbliższym czasie zapadną dalsze decyzje dotyczące wprowadzonych na początku zmian dotyczących niedziel handlowych. Jak wiemy w styczniu tego roku zostały zaostrzone ówczesne przepisy i obecnie tylko jedna niedzielę  w miesiącu są czynne sklepy. Jednak jak wynika ze słów premiera Morawieckiego jest on otwarty na zmiany i wszelkie propozycje ;”Moja wyobraźnia sięga bardzo głęboko. Wyobrażam sobie różne rozwiązania, możemy podjąć różne decyzje, ale jakie, to trzeba będzie jeszcze poczekać”.

 

Apel przedsiębiorców i petycja do premiera  

Spór o niedziele handlowe narasta i wzbudza w nas coraz więcej emocji. We wtorek 12 marca doszło do apelu wycofania zakazu handlu w niedziele. Z prośbą do premiera wystąpiło ponad 500 właścicieli małych sklepów. W petycji przedstawionej przez przedsiębiorców jest ciekawych wiele pomysłów. Możemy zauważyć propozycję m.in wprowadzenia gwarancji dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.

Źródło : paulinka.pl

 

Celem konferencji zorganizowanej przez Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców było nic innego jak podsumowanie funkcjonowania ustawy. Dokładnie po roku od czasu jej wejścia w życie. Jak dowiadujemy się większość uczestników wyraziła pozytywne zdanie o skutkach ustawy. Nie ma obecnie żadnych podstaw do zliberalizowania ustawy ograniczeniu handlu w niedzielę – mówił Abramowicz. Dodał, że “większość danych obrazujących spadek sprzedaży małych i średnich sklepów zaczerpnięta została z nierzetelnej analizy Biura Analiz Sejmowych”. Jego zdaniem również raport został przygotowany przez osobę nie kompetentną.

 

 

Zobacz również nasz ostatni artykuł : https://parezja.pl/zaskakujace-fakty-w-sprawie-27-finaly-wosp-w-gdansku/

4 KOMENTARZE

  1. Czyli kolejne zamieszanie, miała być nowelizacja, zaostrzanie prawa, teraz jest rekomendacja żeby się jednak trochę wycofać i tak wkoło Macieju, jak długo ten chocholi taniec będzie trwał? A nie lepiej wolne niedziele wpisać do kodeksu pracy? Ile byśmy wszystkiego zaoszczędzili? I nawet sklepikarzy z żabek nie trzeba by było przed sądem stawiać!

  2. Wydaje mi się, że najsensowniejsze wyjście z tej matni, jaką jest ta ustawa to wysłuchanie ekspertów gospodarczych. Nie ciągłe podsycanie emocji, nie wrzeszczenie „jestem za”, „jestem przeciw”, tylko chłodna analiza skutków działania tej ustawy. A jak widać fachowe analizy sugerują, że skutki ustawy dla handlu i gospodarki nie są, delikatnie mówiąc, najlepsze.

  3. Chwała ojcu i synowi jeśli rzeczywiście tak będzie i przestaną zaostrzać tę ustawę. Jest oczywiście kiepska i robi mase złych rzeczy, ale jej ciągłe nowelizacje w kierunku przykręcania śruby będą jeszcze gorsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.