Sekretarza stanu MSWiA Paweł Majewski członek Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych nie ma wątpliwości. Pracownikami firmy ochroniarskiej, zabezpieczającej tegoroczny finał WOŚP w Gdańsku w większości były dzieci. 

 

 

Pora na zmiany

Podczas dzisiejszej konferencji Paweł Majewski twierdził, że resort rozważa wiele różnych możliwości kontroli imprez masowych. Wszystko w związku z tragicznym wydarzeniem mającym miejsce 14 stycznia tego roku. Posiedzenia dotyczyło kwestii ochrony imprezy, podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Doszło tam do tragedii. Podczas imprezy napastnik ugodził nożem Pawła Abramowicza. Na wskutek zadanych ran prezydent Gdańska zmarł w szpitalu.

Źródło : wgospodarce.pl

 

Wzmożone kontrole MSWiA

Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych MSWiA Paweł Majewski oświadczył. Jak wynika ze statystyk w latach 1999 – 2018, wydano, aż 9285 koncesji, z czego aż 3244 zostały cofnięte. Natomiast 322 z nich po prostu wygasły. Dodał również, że obecnie w obrocie prawnym pozostaje 5727 koncesji. Ministerstwo po wydarzeniu planuje wziąć pod lupę i poddać szczegółowej kontroli większąą liczbę agencji ochrony.

 

Idziemy do przodu

Jak podkreślał podczas posiedzenia liczba kontroli, wciąż wzrasta i z roku na rok jest ich coraz więcej. I tak w roku 2014 przeprowadzono zaledwie 27 kontroli, o 10 więcej w roku 2015, 49 w roku 2016. Natomiast w 2017 roku ponad dwukrotnie więcej bo, aż 112. MSWiA ma zamiar utrzymywać ten trend i co roku zwiększać liczbę kontroli agencji ochroniarskich na terenie całego kraju. Niestety możliwości są ograniczone, a głównie za sprawą liczby urzędników, którymi obecnie dysponuje resort. Jedną z możliwości branych pod uwagę, są kontrolę policji przeprowadzane przed imprezą oraz podczas jej trwania. Kontrole miały by na celu sprawdzanie czy na pewno wszystkie wymogi są spełniane.

Źródło : mf24.pl

 

Czy istniały jakiekolwiek nieprawidłowości ?

Do MSWiA nie wpływały żadne sygnały o jakichkolwiek nieprawidłowościach. Również gdański samorząd, który od lat współpracował z firmą nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń. Ilość umów zawartych pomiędzy miastem, a przedsiębiorstwem w latach 2014-2018 przekraczała liczbę stu. Również żaden z organizatorów imprez obsługiwanych przez firmę ochroniarską nie zgłaszał zastrzeżeń. A już na pewno nie, że pracują tam osoby nieletnie. Jak się okazuję policja nie odpowiada za bezpieczeństwo samego zgromadzenia. Odpowiedzialność spada na organizatora imprezy.

Zobacz również Nasz ostatni artykuł :

Katastrofa samolotu w Etiopii. Nie żyje dwóch Polaków.