Filipiny: 9-latkowie pójdą do więzienia?

Kontrowersyjny prezydent Filipin, Rodrigo Duterte, słynie z licznych wpadek i gaf. Obrażał papieża Franciszka, Baracka Obamę, krytykował Donalda Trumpa, a także już od pierwszego dnia wypowiedział walkę z handlarzami narkotyków. Szacuje się, iż w krwawej czystce zginęło już ponad 10 tysięcy osób, a prezydent oznajmił, iż ciałami handlarzy nakarmi ryby.

Obecny prezydent wraca do pomysłu obniżenia wieku, w którym można ponosić odpowiedzialność karną za popełnione czyny. Duterte chce, ażby do więzień mogli trafić również 9-latkowie. Obecnie do 15 roku życia młody obywatel Filipin nie ponosi odpowiedzialności karnej za swoje czyny. W ten sposób bardzo często swoje sprawy załatwiają gangi narkotykowe, które wyręczają się dziećmi, których nie można prawnie sądzić.

Protesty międzynarodowej społeczności, której nie podoba się brutalność i brak ogłady prezydenta, nie wpływają negatywnie na wyborców, którzy wciąż deklarują swoje poparcie. Niestety Filipińskie więzienia stają się coraz bardziej przeludnione, więc bardzo często można się spotkać z sytuacją, gdzie w celi jest dwa razy więcej osób, niż zostało to przewidziane. Często szerzą się w takim środowisku choroby i przemoc, więc nie jest to dobre środowisko dla 9-latków.

Swój sprzeciw wnoszą organizacje Unicef,a także Save the Children. Twierdzą, iż warunki życia na Filipinach są bardzo ciężkie, więc dzieci zmuszane są do popełniania przestępstw, ażeby przeżyć. Dane udostępnione przez rząd pokazują, iż najmłodsi kryminaliści pochodzą z rodzin najbiedniejszych i mieszkają na terenach na których notuje się największą przestępczość. Według danych Unicefu liczba rodzin żyjących w biedzie wzrosła z 3,6 miliona w 1991 roku do 4,2 miliona w roku 2012.

W parlamencie obecnie trwają prace nad zmianą prawa, którego domaga się prezydent. Ażeby ustawa mogła zacząć obowiązywać, musi osiągnąć co najmniej połowę poparcia w obu izbach filipińskiego parlamentu.

 

Przeczytaj także artykuł na temat nowego prezydenta Wenezueli: https://parezja.pl/juan-guaido-tymczasowym-prezydentem-wenezueli/

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here