Juan Guaido, przewodniczący tamtejszego parlamentu, a także lider opozycji, ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli. Ma poparcie w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro do ustąpienia z obecnie zajmowanego stanowiska. W odpowiedzi na apelację wenezuelski prezydent oświadczył, iż zrywa stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi a także zaapelował do armii o „jedność i dyscyplinę”

Juan Guaido ogłosił się prezydentem przed wielotysięcznym tłumem obywateli wiwatujących na jego cześć podczas manifestu w stolicy Wenezueli Caracas. Demonstranci wyszli w środę na ulicę wielu wenezuelskich miast i żądali ustąpienia obecnie urzędującego prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu. Wenezuelskie Obserwatorium Konfliktów Społecznych zanotowało, iż w ciągu dwóch dni w manifestach zginęło 13 osób.

Niedługi czas po wydaniu ogłoszenia przez Guaido, swoje poparcie dla niego wyraził prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trup, a także zapowiedział, że „użyje pełni władzy ekonomicznej i dyplomatycznej Stanów Zjednoczonych w celu wywarcia presji, ażeby przywrócić demokrację w Wenezueli”. Trump zachęcił również inne rządy państw, ażeby także uznały Guaido.

Tymczasowy prezydent uzyskał poparcie od Kanady, Brazylii, Paragwaju, Kolumbii, Argentyny, Peru, Ekwadoru, Chile, Kostaryki a także Gwatemali. Kuba i Boliwia ogłosiły natomiast swoje poparcie dla Nicolasa Maduro.

Prezydent w odpowiedzi oświadczył, iż Wenezuela zrywa stosunki dyplomatyczne z USA. Oficjalny prezydent wyznaczył amerykańskim dyplomatom 72 godziny na opuszczenie kraju i dodał, iż Stany Zjednoczone popełniają „poważny błąd” chcąc narzucić Wenezueli wybór nowego prezydenta.

W Caracas demonstracje przeciwko obecnemu prezydentowi rozpoczęły się już kilka dni temu, lecz w środę ogarnęły cały kraj. Maduro uznawany jest przez przeciwników i społeczność międzynarodową o podważanie demokracji. Do mobilizacji na ulicach doszło w momencie najpoważniejszego kryzysu na świecie w najnowszej historii. Obecnie Wenezuela zmaga się z inflacją przekraczającą 10 000 000 procent, a wskaźnik ten nieustannie rośnie.

 

Przeczytaj więcej o kryzysie w Wenezueli: https://parezja.pl/geneza-powstania-kryzysu-w-wenezueli/