Dwójka pracowników firmy obsługującej oficjalny profil Huawei Technologies na Twitterze została ukarana za wysłanie życzeń noworocznych za pomocą iPhone’a.

Chiny na Twitterze

Do całej sytuacji doszło na skutek zdradliwej funkcji Twittera, która informuje nas, z jakiego urządzenia została wysłana wiadomość. Zewnętrzna firma Sapient prowadząca oficjalny profil Huawei’a na Twitterze miała opublikować na nim życzenia noworoczne. Pojawił się jednak problem z połączeniem się z siecią VPN (z ang. Virtual Private Network), która to umożliwia obsługiwanie Twittera na terenie Chin. Serwis ten bowiem jest oficjalnie zablokowany w chińskiej sieci. Pracownicy odpowiedzialni za wysłanie wiadomości postanowili więc skorzystać ze swojego iPhone’a obsługującego zagraniczną kartę SIM. Korzystając z roamingu, mogli ominąć ograniczenia i zdążyć z życzeniami przed północą.

Huawei nie wybacza

Post po opublikowaniu bardzo szybko zniknął z sieci. Nie umknął jednak uwadze internautów. W wewnętrznej notatce wysłanej do pracowników Huawei, władze spółki poinformowały o naruszeniu marki Huawei. W związku z tym pracowników, którzy wysłali post z iPhone’a musi spotkać kara. Obniżono ich rangę o jedną pozycję, jak również zmniejszono pensje o 5000 juanów (ok. 2700 zł). Warto odnotować, że pracownicy należą do zewnętrznej firmy, nie Huawei. Dodatkowo dyrektorowi marketingu cyfrowego spółki zamrożono wynagrodzenie na cały rok 2019.

iPhone – na nie!

Nie jest to pierwsza sytuacja, w której firma zalicza wpadkę wizerunkową. Nie tak dawno Gal Gadot, aktorka promująca markę Huawei, chwaliła się swoim nowym modelem Huawei Mate 10 Pro, również udostępniając wiadomość z iPhone’a. Huawei jest jedną z najbardziej restrykcyjnych firm pod względem ochrony wizerunku. Jak wskazują jego szefowie, kary muszą być wysokie, gdyż takie działania doprowadzają do dużego uszczerbku na zdrowiu firmy.

Z całą pewnością sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby Twitter był dostępny w Chinach. Na to jednak chyba nie ma co liczyć.

Zobacz z jakimi problemami mierzą się z kolei kobiety w Indiach.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here