źródło: British Vogue

Dnia 1. lipca tego roku w Paryżu odbył się pokaz kolekcji haute couture domu mody Dior. Zaraz po zaprezentowaniu zebranym gościom kreacji, dyrektor kreatywna Diora – Maria Grazia Chiuri – otrzymała najwyższe francuskie odznaczenie Legii Honorowej Francji.

Order Narodowy Legii Honorowej to najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Dewiza orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).

Chiuri została uhonorowana za swój wkład w modę i feminizm. 

“Nadal jestem tą ciekawą dziewczyną, która chodziła do szkoły w Rzymie, aby uczyć się projektowania mody ” – powiedziała Włoszka podekscytowana podczas swojego przemówienia w Salonie Christiana Diora w jego historycznej siedzibie na Montaigne Avenue.

„Jestem bardzo dumny z przyznania tej nagrody Marii. Nie tylko dlatego, że jest wybitną projektantką mody francuskiej marki, ale również dlatego, że reprezentuje silne zaangażowanie w feminizm” – komentuje Marlene Siapa, wiceminister ds. równości kobiet i mężczyzn we Francji. “Wierzę, że obydwie czerpiemy inspirację z tych samych ambicji, które pozwalają kobietom wykorzystać ich potencjał” – dodaje.

„Staram się zwracać uwagę na świat”

„Staram się zwracać uwagę na świat i tworzyć modę, która przypomina współczesne kobiety. Modę, która towarzyszy im w ich przemianach, aby uciec od stereotypowych kategorii »męskie/żeńskie«, »młodzi/ starsi«, »rozum/uczucia«” -wyjaśniła Maria Grazia Chiuri podczas swojego pierwszego występu dla Diora w 2016 r. Order Legii to ostateczne uznanie dla Marii, która trzy lata wcześniej stała się pierwszą kobietą na stanowisku dyrektora artystycznego domu mody Dior.

Tydzień mody haute couture na jesień/zimę 2019-2020. trwał tak naprawdę od 30. czerwca do 4. lipca. W Paryżu odbyło się wtedy w sumie 38 pokazów.

Zobacz także poprzedni wpis: https://parezja.pl/aap-rocky-odwolal-swoj-koncert-w-polsce/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.