Jak ostrzegają naukowcy smog jest znacznie bardziej szkodliwy niż mogło by się wydawać, a przedstawiony bilans w tej sprawie jest przerażający. Okazuje się, że w samej Europie z powodu smogu umiera rocznie blisko 800 tys. osób, z czego prawie 58 tys. w Polsce. Wyniki okazały się niemal dwukrotnie wyższe niż się spodziewano. 

 

Dane opracowane przez naukowców z Katedry Kardiologii Centrum Medycznego na Uniwersytecie w Moguncji w Niemczech nie są optymistyczne. Jest wręcz przeciwnie – są zatrważające. W opublikowanym ostatnio European Heart Journal wynika, że w samym 2015 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza zmarło niemal 790 tys. osób w całej Europie. W tym, aż 659 tys. osób w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej.

 

Palenie czy smog, co lepsze ?

Źródło : studentswatch.pl

 

Wielu naukowców dowodzi, że przebywanie w obszarze, na którym występuje smog jest znacznie bardziej szkodliwe niż palenie papierosów. Ich zdanie jest poparte statystykami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wynika z nich, że smog w 2015 roku przyczynił się do śmierci 8,8 mln ludzi na całym Świecie. Z kolei Na skutek palenia papierosów zmarło 7,2 mln osób. Należy również zwrócić uwagę na niepokojący fakt. Powyższe statystyki są dwa razy wyższe niż w dotychczas publikowanych raportach. Wcześniejsze raporty szacowały, że z powodu smogu zmarło około 4,5mln osób.

Jak wynika z przeprowadzonych badań od 40 – 80 procent odnotowanych zgonów było spowodowanych zatruciem układu naczyniowo – sercowego. A były one wywoływane wdychaniem szkodliwych substancji obecnych w powietrzu. Jak się okazuję procent ten przewyższył, aż dwukrotnie odsetek osób, które zmarły z powodu układu choroby układu oddechowego. Przeważnie z powodu palenia papierosów.

Źródło : informagiovaniarezzo.org

 

Jak wyjaśnia jeden z profesorów Thomas Munzel z Uniwersytetu Gutenberga w Moguncji : „Istnieje silna zależność pomiędzy poziomem zanieczyszczenia powietrza, a zachorowalnością na choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Wysoki poziom zanieczyszczeń powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych poprzez nadmierny stres oksydacyjny. Z  kolei to prowadzi do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, a także udaru, zawału czy niewydolności serca”. Jak podkreśla Profesor. Bezpośrednim efektem tych chorób jest skrócenie średniej długości życia przeciętnego mieszkańca Europy.

 

Proces badania 

Badanie prowadzone było z należytą starannością, a do jego przeprowadzenia wykorzystano najnowsze metody i techniki. Posłużono się statystykami dotyczącymi ekspozycji (m.in na pyły oraz szkodliwe substancje). Pochodziły z modelu stymulującego procesy chemiczne mające miejsce w atmosferze. Istotą badań było to jak wchodzą one w interakcje z wodą, lądem oraz różnymi związkami chemicznymi. Ale także tymi pochodzącymi ze źródeł naturalnych oraz tymi związanych z rozwojem cywilizacji czy działalnością człowieka. Istotne były również informacje pochodzące ze wskaźników demograficznych. Przede wszystkim gęstość zaludnienia, wiek czy zachorowalności, ale również czynniki, które przyczyniają się do poszczególnych chorób.

Musimy działać !

Jak twierdzi jeden z autorów pracy, profesor Jos Lelieveld z Instytutu Chemii im Maxa Plancka w Moguncji : „Większość zanieczyszczeń w Europie pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Musimy przełączyć się na inne źródła energii. I nie chodzi tu tylko o wypełnienie porozumień paryskich i ochronę klimatu. Ale o zmniejszenie o 55 proc. liczby zgonów z powodu zanieczyszczeń na naszym kontynencie”.

Wszystko jak się okazuje jest w rękach polityków, bo to oni właśnie musza podjąć działania. Jednak bez mobilizacji obywatelskiej może być ciężko. Należało by zmotywować ich do działania. Przede wszystkim trzeba zacząć od wprowadzenia zmian przepisów dotyczących regulacji prawnych nakazujących ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Ale także dotyczących ruchu samochodowego. Istotną sprawą jest również aktywne inwestowanie w odnawialne źródła energii odnawialnej. Na szczęście takie działania podejmuje wiele samorządów oraz mniejszych organizacji. Warto również wspomnieć, że wszystkie miasta pow. 100 tys. mieszkańców w Polsce kończą właśnie przeprowadzanie konsultacji dotyczących planu dostosowania do obecnych zmian klimatu. Uczestniczyć w nich może każdy z nas, także do dzieła!

 

Warszawiacy mają 'głos’…  

Warto dodać, że w ramach projektu „Przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu miasta metropolitalnego przy wykorzystaniu mapy klimatycznej i partycypacji społecznej” 15 marca w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK o godzinie 18:00 odbędzie się dyskusja na temat Strategii Adaptacji do zmian klimatu w samej Warszawie. W spotkaniu będzie uczestniczyć wielu ekspertów z różnych dziedzin nauki.

Źródło : erazmusu.pl

 

Z kolei tego samego dnia, również 15 marca w piątek odbędzie się Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Podczas jego trwania młodzież ze szkół będzie mogła przedstawić swoje postulaty i wyrazić swój punkt widzenia w tej sprawie. Protesty odbędą się w 17 miastach w całej Polsce : Białymstoku, Częstochowie, Ełku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Ostródzie, Płocku, Poznaniu, Sejnach, Szczecinie, Świdnicy, Wrocławiu, Warszawie, Zamościu i Zielonej Górze. Miejmy nadzieję, że dzień wolny od lekcji dla uczniów powyższych miast i okazja do apelu z ich strony okaże się przydatna.

 

 

Zobacz nas ostatni artykuł : https://parezja.pl/zakaz-handlu-w-niedziele-i-kolejne-zmiany/