Pałac Saski w Warszawie, jak wiele innych zabytków w Polsce, został przez Niemców zniszczony podczas wojny. „Bild” pisze o nieoficjalnych sugestiach strony polskiej, by Berlin zapłacił za odbudowę historycznego obiektu. Jak wynika z projektu raportu grupy posłów PiS  Niemcy są winni Polsce za straty wojenne 900 mld dolarów. Warto również dodać, że podczas okupacji niemieckiej zginął co szósty mieszkaniec Polski. 

 

Odszkodowanie dla Polski 

Jak podaje Dirk Mueller-Thederan w wydaniu internetowym Bilda; „Niemcy skonstruowali, Niemcy potem zniszczyli. Być może teraz Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie – blisko 75 lat po niszczycielskiej orgii zorganizowanej przez niemiecki Wehrmacht w stolicy Polski”. Jak wyjaśnia autor, Polska chce, aby pałac z początków XVIII wieku został odbudowany, nie wiadomo jednak, kto miałby sfinansować ten kosztowny projekt. „Polska ma nadzieję, że planowaną budowlę, w której ma się pomieścić siedziba Senatu, sfinansują w ramach zadośćuczynienia Niemcy”. Jak podkreśla Mueller-Thederan póki co nie wiadomo, czy i kiedy władze w Warszawie zwrócą się z taką propozycją do strony niemieckiej.

 

Źródło : nczas.com

 

Niemieckie zbrodnie i wypowiedź Dudy  

W artykule autor zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent przy okazji uroczystości związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości mówił o konieczności odbudowy Pałacu Saskiego jako „integralnej części narodowej spuścizny”. Skierowane do prezydenta Dudy przez redakcję „Bilda” pytanie, czy życzyłby sobie „niemieckiego finansowego wsparcia” pozostało bez odpowiedzi. W wywiadzie udzielonym w październiku ubiegłego roku „Bild am Sonntag” prezydent powiedział, że uważa reparacje wojenne za sprawę nadal niezałatwioną. Powołując się na platformę internetową w Polityce, Mueller-Thederan pisze, że koszt odbudowy Pałacu Saskiego szacowany jest na 700 mln złotych, czyli 165 mln euro. Bild zwraca uwagę i przypomina również o zbrodniach i zniszczeniach dokonanych przez Niemców w Polsce. Podkreśla także, że co szósty mieszkaniec 35-milionowej Polski zginął podczas niemieckiej okupacji.

Źródło : nowahistoria.interia.pl

 

A co na to partia rządząca?

Z projektu raportu sporządzonego przez grupę posłów PiS wynika, iż chodzi o kwotę 900 mld dolarów amerykańskich. Wysunięcie formalnych roszczeń zależy od wyniku wyborów parlamentarnych na jesieni 2019 roku. Mueller-Thederan przypomina, że podczas konferencji „Sto lat niemieckiej polityki wobec Polski” na jesieni ubiegłego roku w Berlinie „mówiono” o tym, że niemiecki wkład w odbudowę Pałacu Saskiego mógłby złagodzić emocjonalną dyskusję o odszkodowaniach wojennych. Poniesione koszty na budowę Pałacu można by odliczyć od reparacji, które nacjonalistyczno-konserwatywny rząd Polski chciałby domagać się od Niemiec za szkody wojenne.

Źródło : shareinfo.pl

 

Bild przedstawia również stanowisko partii rządzącej. Została przytoczona wypowiedź jednego z posłów PiS. Oto wypowiedź posła Andrzeja Melaka: „Niemieccy okupanci zniszczyli podczas II wojny światowej niemal całe miasto. Pokrycie szkód, a tym samym kosztów odbudowy Pałacu, przez niemiecki rząd i kraj związkowy Saksonia byłoby wspaniałym gestem”.
Według Bilda władze Saksonii odmówiły udziału w projekcie. Jak oznajmił anonimowy przedstawiciel władz saksońskich MDR; nic o tym nie wiemy, nie możemy poza tym wspierać takich projektów za granicą telewizji MDR anonimowy przedstawiciel saksońskich władz. Jak dodaje również Mueler-Thederan w Bildzie stronie polskiej nie pozostaje nic innego, jak rozgrywanie „wybuchowej karty”, jaką są reparacje, w stolicy Niemiec Berlinie.

 

Zobacz również : https://parezja.pl/trzeci-dzien-strajku-nauczycieli-a-co-z-egzaminami-gomnazjalnymi/