Pod koniec lipca Sejm przegłosował nowe zmiany w przepisach Prawa o ruchu drogowym. Ich celem jest ułatwienie wielu spraw zarówno kierowcom, jak i policjantom. Z pewnością do najważniejszych z nich należy możliwość poruszania się samochodem bez konieczności zabierania dokumentu prawa jazdy, czy łatwiejsza rejestracja pojazdów.

Bez prawa jazdy podczas kontroli drogowej

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji po pozytywnym przegłosowaniu przez Sejm trafiła do Senatu. Według jej pomysłodawców, nowelizacja przyniesie szereg ułatwień dla kierowców. Przede wszystkim najważniejszą zmianą będzie zniesienie obowiązku posiadania dokumentu prawa jazdy przy sobie. Wszystkie dane, które znajdują się na fizycznych dokumentach będą zapisane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dzięki temu kierowcy będą mogli zostawić swoje dokumenty w domu. Wartym uwagi jest fakt, iż według obecnie obowiązującego prawa za brak dokumentu prawa jazdy można otrzymać mandat w wysokości 50 zł. Podczas gdy posiadanie fizycznego dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC nie jest już obecnie wymagane.

Ułatwienia w procesie rejestracji pojazdów

Kolejne zmiany w Prawie o ruchu drogowym dotyczą rejestracji pojazdów. Dzięki nim właściciele pojazdów zaoszczędzą nawet około 100 zł. Bowiem tyle wynosi koszt wydania tablic rejestracyjnych oraz nalepki kontrolnej. Według nowych przepisów, na wniosek właściciela, będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu. Ponadto zostanie zniesiony obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej. Wynika to z tego, że zarówno instytucje rejestrujące pojazd, jak i policjanci mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dodatkowo kolejne ułatwienia czekają na osoby, które kupią nowe auto z salonu. W tym przypadku dystrybutor zarejestruje auto przez internet. Dzięki temu kierowcy wyjadą z salonu już całkowicie zarejestrowanym i ubezpieczonym autem.

[reklama_pozioma]

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Dokładna data wejścia nowych przepisów w życie nie jest jeszcze znana. Jednak pewne jest to, że zaczną one obowiązywać po 3 miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Natomiast zmiany związane z wydawaniem kart pojazdu i nalepek kontrolnych będą obowiązywały dopiero po 24 miesiącach od momentu wpisania ich do Dzienniku Ustaw.

Sprawdź koniecznie: