Wybory do Sejmu i Senatu zbliżają się wielkimi krokami. W niedzielę 15 października Polacy pójdą głosować na wybranych kandydatów. Partie polityczne prezentują różne, często mocno rozbudowane programy wyborcze. Zapoznanie się z nimi często wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Jeżeli nadal zastanawiasz się na kogo głosować, to poniższe zestawienie może ci w tym pomóc.
Koalicja Obywatelska
KO prezentuje swój program wyborczy w 100 postulatach. Obietnic jest wiele, a na szczególną uwagę zasługują planowane zmiany w zakresie polityki socjalnej. Koalicja ma w planach finansowanie in vitro i wprowadzenie programu „Aktywna mama”, dzięki któremu wypłacane będzie 1500 zł „babciowego” za opiekę nad dzieckiem. Partia zamierza zliberalizować prawo aborcyjne oraz zalegalizować związki partnerskie.
Istotne zmiany dotyczą również podatków i przedsiębiorców. Wprowadzenie „urlopu dla przedsiębiorców” oraz obniżenie kosztów działalności dla mikro przedsiębiorców to jedne z kilku proponowanych zmian w tym zakresie. KO postuluje również likwidacje funduszu kościelnego. Partia ma w planach przedstawienie programu dotyczącego modernizacji armii oraz przystąpienie do programu obrony przeciwrakietowej.
Szczegółowy program znajdziesz tutaj.
Prawo i Sprawiedliwość
PiS jest ugrupowaniem o charakterze eurosceptycznym i populistycznym. Prawo i Sprawiedliwość przygotowało rozbudowany program wyborczy, najdłuższy ze wszystkich partii, bo ma aż 300 stron. W tym roku będą walczyć o swoją trzecią kadencję. Do propozycji zmian w ustroju należą m.in. wprowadzenie dnia referendalnego i działań zmierzających do zniesienia immunitetu formalnego. PiS w swoim programie zawiera wiele postulatów na temat bezpieczeństwa. Partia chce osiągnąć najsilniejszą armię lądową w Europie, poprzez wprowadzenie wielu działań w tym zakresie. Dodatkowo zapewnia niezmienne wsparcie dla Ukrainy.
Program Prawa i Sprawiedliwości zawiera rozbudowany plan dotyczący polityki socjalnej. Obejmuje on działania tj. program „800+”, czyli wcześniejsze „500+”. PiS dodatkowo proponuje bezpłatne leki dla seniorów, dzieci i młodzieży. Do innych działań proponowanych przez partię należą programy tj. „Kolej plus” (budowa i odbudowa linii kolejowych), „Przyjazne osiedle” (inwestycje w osiedla), „Senior +” (aktywizacja osób starszych) i „Maluch +” (zwiększanie miejsc i budowa nowych żłobków).
PiS w odróżnieniu od innych partii chce zwiększyć kontrolę nad szkołami. W zakresie edukacji proponuje dofinansowanie posiłków, darmowe prawo jazdy i laptop dla każdego czwartoklasisty.
Szczegółowy program znajdziesz tutaj.
Trzecia Droga
Trzecia Droga, w której skład wchodzi Polska 2050 i PSL prezentują program oparty na „12 gwarancjach”. Ich ideologia polityczna opiera się na chrześcijańskiej demokracji. Charakteryzują ją również centryzm i proeuropeizm. Koalicja proponuje prosty i stabilny plan podatkowy, poprzez uporządkowanie i uproszczenie systemu podatkowego. Kolejny punkt istotny dla przedsiębiorców to brak podwyżek CIT, VAT i PIT. Proponują istotne zmiany dotyczące ZUSu. Są nimi wakacje od składek dla mikroprzedsiębiorców i opłacanie zasiłku od pierwszego dnia choroby.
Do istotnych zmian w edukacji należy zwiększanie autonomii szkół oraz zapewnienie psychologa i opieki medycznej w każdej z nich. Trzecia Droga jest przeciwnikiem pomocy socjalnej w ramach „500+”. Proponuje za to zmniejszenie podatków wraz ze wzrostem rodziny. W programie znajdziemy również plany co do referendum w sprawie aborcji oraz cofnięcie dotyczących jej przepisów uchwalonych przez Trybunał Konstytucyjny.
Szczegółowy program znajdziesz tutaj.
Konfederacja
Program wyborczy Konfederacji w dużej części skupiony jest na gospodarce. Partia ma charakter prawicowy i eurosceptyczny. W ich planach znajduje się szereg zmian dotyczących podatków. Partia zakłada „największą w historii obniżkę podatków”. Konfederacja ma w planach zwiększenie kwoty wolnej od podatku, wprowadzenie uproszczeń podatkowych oraz likwidację 15 podatków za pomocą jednej ustawy. W programie „konstytucja wolności” partia przedstawia swoje podejście do ustaw wprowadzanych przez UE. Dodatkowo Konfederacja kładzie nacisk na potrzebę niezależności Polski od Unii Europejskiej.
W programie wyborczym znajdziemy założenia dotyczące nauczania. Konfederacja zakłada systemową reformę edukacji i wprowadzenie bonu edukacyjno-opiekuńczego. W programie znajduję się również propozycja reformy związanej z mieszkalnictwem, która umożliwi budowę domu jednorodzinnego lub zakup mieszkania 30% taniej. Partia zakłada również wiele zmian w obrębie ZUSu. Proponują zmianę jednego państwowego ubezpieczyciela na wielu konkurujących ze sobą.
W „konstytucji wolności” znajduje się wiele postulatów dotyczących rolnictwa. Konfederacja chce zakazać organizacją antyhodowlanym na przeprowadzanie akcji na terenach prywatnych. Zakłada również otwieranie się na nowe kierunki eksportu żywności.
Szczegółowy program znajdziesz tutaj.
Lewica
Lewica łączy ze sobą Partię Razem, Polską Partię Socjalistyczną i Unię Pracy. Całość ich programu zawiera się na prawie 50 stronach. Warto wyróżnić ich założenia dotyczące równości, aborcji, polityki klimatycznej oraz socjalnej.
Lewica w swoim programie postuluje finansowy rozdział kościoła i państwa oraz wypowiedzenie konkordatu. Likwidacja śmieciowych umów i podniesienie płacy minimalnej to założenia, które również znajdują się w ich programie. Lewica dodatkowo zakłada inwestycje w transport zbiorowy, obniżenie stawki podatku VAT, wprowadzenie euro jako waluty oraz publiczny program in vitro.
W programie znajdują się również propozycje dotyczące polityki socjalnej i seniorów tj. zachowanie 800 plus, wybudowanie 300 tysięcy tanich mieszkań na wynajem, wprowadzenie wdowiej renty oraz bonu turystycznego i kulturalnego dla każdego seniora. Lewica dużą uwagę skupia na polityce klimatycznej, która ma polegać na inwestowaniu w energetykę opartą na źródłach odnawialnych.
Równość
- Wprowadzenie legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży.
- Wprowadzenie instytucji związków partnerskich.
- Wspieranie osób LGBTQ+ poprzez wprowadzanie wielu udogodnień prawnych i medycznych.
Pełny program znajdziesz tutaj.
Bezpartyjni Samorządowcy
Bezpartyjni Samorządowcy są nową partią polityczną. Przygotowany przez nich program wyborczy zawarty jest na 126 stronach, a ich postulaty dotyczą m.in. podatków, edukacji i świadczeń. W planach nowej partii dotyczących edukacji znajdują się założenia tj. wprowadzenie darmowych obiadów w szkołach i bonu edukacyjnego oraz wyższe pensje dla nauczycieli. Bezpartyjni Samorządowcy w swoich zamiarach podają wprowadzenie dobrowolnego ZUSu dla przedsiębiorców, zerowego PITu dla wszystkich i bezpłatnej komunikacji. Partia planuje także rozbudowę programów socjalnych w celu zwiększenia dzietności.
Pełny program znajdziesz tutaj.
Nadal nie masz pewności na kogo oddać swój głos? Pomocny może okazać się latarnik wyborczy. Korzystając z krótkiego testu, można porównać swoje poglądy z odpowiedziami, których udzieliły komitety wyborcze. Kliknij tutaj, aby z niego skorzystać.