Trudno w to uwierzyć, ale zebrane informacje oraz badania naukowców jasno potwierdzają to spektakularne zjawisko! Anomalia w ziemskim polu magnetycznym zmienia się w nieoczekiwany sposób – wskazują nowe dane płynące z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Naukowcy nie wiedzą dokładnie, co napędza obserwowane zmiany, ale mogą one zakłócić działanie wielu satelitów oraz zwiastować zbliżające przebiegunowanie Ziemi.

[reklama_pozioma]

Przebiegunowanie Ziemi coraz bliżej – Europejska Agencja Kosmiczna nie ma wątpliwości

Poprzednie odwrócenie biegunów Ziemi miało miejsce około 780 000 lat temu. Na czym ono polega? W głębi Ziemi znajduje się jej jądro, które właściwie jest żelazną kulą o temperaturze powyżej 4000 st. C. i ciśnieniu ponad 1,3 mln atmosfer. W takich warunkach jest ono zupełnie płynne. Żelazne jądro odpowiada za pole magnetyczne Ziemi, które chroni naszą atmosferę, a także planetę przed promieniowaniem kosmicznym i wiatrem słonecznym. Naukowcy nie wiedzą dlaczego powstają anomalie w polu magnetycznym Ziemi. Nie są nawet do końca pewni, skąd to pole się bierze. Najpopularniejsza i poparta najmocniejszymi dowodami teoria dynama (Teoria Dynama Magnetohydrodynamicznego) zakłada, że pole magnetyczne wytwarzane jest przez prądy i wirujące masy stopionego żelaza znajdującego się w jądrze naszej planety.

Spektakularne zjawisko zbadane przez naukowców

Europejska Agencja Kosmiczna przyznaje, że udało się jej doświadczalnie potwierdzić wielokrotne przebiegunowanie naszej planety, które do tej pory odbywało się co około 800 000 lat. To znaczy, że około 780 tys. lat temu nasze mapy w telefonach pokazywałyby północ w drugą stronę! Biorąc pod uwagę fakt, że ludzkość (od powstania Homo sapiens) liczy sobie około 200 tysięcy lat, jesteśmy pokoleniem, któremu bliżej do przebiegunowania niż jakiemukolwiek innemu w historii ludzkości.

Sprawdź koniecznie