Koronawirus nie odpuszcza, a wirusowe szaleństwo trwa dalej. Obowiązkowe maseczki i wyraźne ograniczenia liczby osób, mogących brać udział w zgromadzeniach, a dodatkowo zamknięte kina i siłownie. Tak od soboty, 8 sierpnia ma wygląda rzeczywistość ponad miliona Polaków, podzielonych na 3 strefy – zieloną, żółtą i czerwoną.
Koronawirus a mapa Polski?
Koronawirus zbiera żniwo, a Ministerstwo Zdrowia zaniepokojone gwałtownym wzrostem zachorowań, przywraca obostrzenia na terenie części kraju. Od 8 sierpnia zmieniły się obowiązujące zasady, które uderzyły przede wszystkim w obywateli. Co więcej, najważniejszą informacją płynącą z nowego projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia jest podział Polski na trzy strefy: zieloną (bez zmian), żółtą (z drobnymi zmianami) oraz czerwoną (z największymi restrykcjami). W sumie jest to aż 19 powiatów oraz ponad 1.5 mln mieszkańców.
- W jaki sposób moda może uratować naszą planetę? Styl vintage przeżywa dziś drugą młodość
-
Marcin Janusz o szczegółach swojego sukcesu. “Nie tylko dziewczyny lubią brąz” [WYWIAD]
W jakich powiatach wprowadzono dodatkowe obostrzenia?
Ministerstwo Zdrowia zakwalifikowało 9 powiatów do strefy czerwonej, w której zasady bezpieczeństwa są najbardziej rygorystyczne. Są to powiaty takie, jak na przykład:
- ostrzeszowski (woj. wielkopolskie)
- nowosądecki (woj. małopolskie)
- Nowy Sącz (woj. małopolskie)
- wieluński (woj. łódzkie)
- pszczyński (woj. śląskie)
- Ruda Śląska (woj. śląskie)
- rybnicki (woj. śląskie)
- Rybnik (woj. śląskie)
- wodzisławski (woj. śląskie)
- wieruszowski (woj. łódzkie)
- Jastrzębie Zdrój (woj. śląskie)
- jarosławski (woj. podkarpackie)
- Żory (woj. śląskie)
- kępiński (woj. wielkopolskie)
- przemyski (woj. podkarpackie)
- cieszyński (woj. śląskie)
- pińczowski (woj. świętokrzyskie)
- oświęcimski (woj. małopolskie)
- Przemyśl (woj. podkarpackie)
Natomiast dla strefy żółtej, w której obostrzenia są mniejsze, zostało zaliczonych 10 powiatów. Są wśród nich powiaty takie, jak na przykład:
Jakie zmiany czekają Polaków?
Mieszkańcy stref czerwonych mogą pożegnać się na przykład: z wszelakimi targami, wystawami, kongresami. Co więcej, w tych miejscach wraca też obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych – na ulicach. W powiatach czerwonych w komunikacji zbiorowej będzie mogło być zajętych tylko 50 proc. miejsc siedzących. Uroczystości rodzinne zostaną ograniczone do 50 osób w strefie czerwonej i do 100 osób w strefie żółtej. Jeśli chodzi natomiast o wesela to będą one musiały być dodatkowo skontrolowane przez patrol policji. Zmieniają się także zasady dotyczące gastronomii. Przede wszystkim w obu strefach limit osób uzależniony jest od powierzchni lokalu. Współczynnik wynosi 1 osoba na każde 4 metry kwadratowe lokalu. Podobnie będzie to również zachowane w kościołach. Nie zmieniają się też zasady dot. handlu – innymi słowy nie ma zatem limitów w sklepach. Również limitu klientów nie będzie w takich miejscach jak na przykład: salon kosmetyczny, fryzjerski czy salon tatuażu.
Podsumowując, Polaków w najbliższym czasie czeka prawdziwy sprawdzian, którego skutki poznamy już w niedługim czasie. Nowe obostrzenia wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia mają za zadanie obniżyć przyrost dzienny zachorowań na Covid-19, który w ostatnim czasie zbiera liczbowe rekordy. Nie zapominajmy o tym, że koronawirus choć niewidoczny gołym okiem, jest bardzo niebezpieczny.