Bez wątpienia najszczęśliwszymi krajami świata są Dania, Islandia, Szwecja i Norwegia. Nic dziwnego, że coraz częściej interesujemy się ich zwyczajami i chcemy poznać ich sekret na szczęśliwe życie. Jednak oprócz zgłębiania tajemnic duńskiego hygge, norweskiego kos i szwedzkiego lagom, warto również zwrócić uwagę na skandynawskie kino. Bowiem to właśnie Skandynawowie są mistrzami kryminałów i thrillerów. Doskonale sobie radzą z tymi gatunkami nie tylko w beletrystyce, ale również w serialach. Jak nikt inny potrafią stworzyć niepowtarzalny mroczny klimat i wciągnąć swojego odbiorcę w skomplikowaną historię.

W tym artykule znajdziesz subiektywne zestawienie TOP 5 skandynawskich seriali, które koniecznie musisz zobaczyć. Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze skandynawskim kinem, czy masz już kilka obejrzanych produkcji za sobą. Celowo nie zamieściłam tu opisu kultowych dwóch seriali – „Most nad Sundem” i „The Rain”, ponieważ prawdopodobnie już je widziałeś, albo przynajmniej wiesz o ich istnieniu. W zamian tego przedstawię trochę mniej popularne produkcje, jednak równie ciekawe, jak te skandynawskie klasyki.

1. Przybysze

https://www.youtube.com/watch?v=XCm1SMSHdhA

Pierwszy serial to bardzo ciekawa norweska mieszanka gatunkowa. To połączenie kryminału, science fiction i komedii. Na całym świecie dochodzi do serii niewyjaśnionych wydarzeń. Z różnych zbiorników wodnych wypływają na powierzchnię tytułowi przybysze z minionych epok historycznych, np. ze Starożytności, czy Ery Wikingów. Akcja serialu rozgrywa się we współczesnej Norwegii, a dokładniej w Oslo. Po kilku latach mieszkańcy Norwegii przyzwyczaili się do nowej sytuacji i zaczęli żyć w zgodzie z przybyszami. Głównymi bohaterami serialu jest para policjantów: Lars Håland (współczesny detektyw zmagający się z nałogiem) i Alfhildr Enginnsdottir (pierwsza w historii policjantka nie pochodząca ze współczesności, a z Ery Wikingów). Policjanci wspólnie próbują rozwiązać sprawę morderstwa jednej z przybyszek, a także rozwikłać tajemnicę pojawiania się tych ludzi we współczesnych czasach.

[reklama_pozioma]

2. The Valhalla Murders

https://www.youtube.com/watch?v=mKwJoo0kItA

Tym razem jest to typowo kryminalna propozycja pochodząca prosto z Islandii. Serial opowiada o serii morderstw, do których dochodzi w małym islandzkim miasteczku. Sprawą zajmuje się mocno doświadczona przez życie para detektywów – Kata i Arnar. Wspólnie odkrywają, że popełnione przestępstwa mogą mieć związek z tym, co działo się przed laty w Valhalli – zamkniętym ośrodku wychowawczym dla chłopców. Z pewnością ten serial jest klasycznym przykładem skandynawskiego kina noir. Nie brakuje w nim tajemnic, napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Dużym plusem są również typowo skandynawskie krajobrazy, które będą ucztą dla każdego miłośnika natury.

3. Czarne Jezioro

Trzecia propozycja to szwedzki thriller z elementami horroru, którego dużym atutem, podobnie jak w „The Valhalla Murders”, są zimowe skandynawskie krajobrazy. Młody i pełen zapału Johan zabiera swoją dziewczynę Hanne i kilku przyjaciół do opuszczonego ośrodka narciarskiego. Kurort ten niegdyś tętnił życiem, jednak został nagle zamknięty po tym, gdy doszło w nim do makabrycznej zbrodni. Teraz został wystawiony na sprzedaż, a Johan zamierza go kupić i przywrócić mu dawną świetność. Jednak pobyt w ośrodku od samego początku wzbudza niepokój u Hanny, a wkrótce wszyscy uczestnicy wyjazdu stają się ofiarami paranormalnych zdarzeń. Wydaje się, że odpowiedzi na wszystkie tajemnice kryją się za zamkniętymi drzwiami piwnicy. Tymczasem Erkki, który jest dozorcą ośrodka, zrobi wszystko, by te drzwi pozostały zamknięte.

[reklama_pozioma]

4. Ruchome piaski

Kolejny serial to szwedzka opowieść o współczesnej młodzieży i jej problemach. Powstał on na podstawie powieści kryminalnej Maliny Persson Giolito o tym samym tytule. Główna bohaterka, 18-letnia Maia Norberg zostaje oskarżona o dokonanie strzelaniny w swojej szkole. Jest jedyną osobą, która przeżyła i może wyjaśnić, co tak naprawdę stało się za zamkniętymi drzwiami jednej z klas. Większość serialu stanowią retrospekcje pokazujące nie tylko wydarzenia z przeszłości, ale także skomplikowane relacje z rówieśnikami głównej bohaterki. Bowiem była ona w toksycznym związku ze swoim rówieśnikiem Sebastianem Fagermanem, który doprowadził ją do tych traumatycznych wydarzeń. „Ruchome piaski” to historia o manipulacji, trudnych relacjach, samotności i stracie.

5. Jordskott

Moje zestawienie skandynawskich seriali zamyka ponownie produkcja łącząca w sobie cechy kryminału i science fiction. Tym razem jest to propozycja od Szwedów. Główną bohaterką serialu jest była policjantka Eva Thörnblad. Gdy dowiaduje się o śmierci swojego ojca, postanawia przyjechać do rodzinnego miasteczka na jego pogrzeb. W tym samym czasie dowiaduje się o zaginięciu pewnego chłopca – Antona. To wzbudza w niej dramatyczne wspomnienia z przed siedmiu lat, gdy w podobny sposób zaginęła jej córka Josefin, której nigdy nie odnaleziono. Eva postanawia zostać w rodzinnych stronach na dłużej, aby pomóc rozwiązać policji tajemnicę zaginięcia chłopca. Podejrzewa, że za zniknięcie Josefin oraz Antona może być odpowiedzialna ta sama osoba. Jednak w miasteczku coraz częściej dochodzi do serii dziwnych wydarzeń, których nikt nie jest w stanie racjonalnie wyjaśnić.

Sprawdź koniecznie: