Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że rozpoczynamy przygotowania do wakacyjnych wyjazdów. Być może dla wielu z Was będzie to również pierwszy w życiu urlop z psem. Jeśli nie mamy zaufanego opiekuna dla naszego pupila, który zaopiekuje się nim podczas naszej nieobecności, oczywistym jest fakt, iż zabierzemy go razem ze sobą.

Pierwszy w życiu urlop z psem dla wielu ludzi może okazać się nie lada wyzwaniem. Z pewnością taki wyjazd będzie wyglądał nieco inaczej i również należy się do niego odpowiednio przygotować. W tym artykule przygotowałam moje sprawdzone wskazówki i porady, które pozwolą ograniczyć związany z nim stres. Dzięki nim Ty i twój pupil będziecie przygotowani na każdą sytuację, a wspólny wyjazd będzie wspaniałą okazją do pogłębienia waszej więzi.

Urlop z psem – od czego rozpocząć przygotowania?

Przede wszystkim planując urlop z psem, swoje przygotowania powinieneś rozpocząć od znalezienia odpowiedniego zakwaterowania. Na szczęście zarówno w Polsce, jak i na świecie nie brakuje miejsc noclegowych akceptujących psy. W ich poszukiwaniach mogą pomóc specjalne strony internetowe, takie jak piesnaurlopie.pl czy doginclusive.com. Te wyszukiwarki zawierają również dodatkowe filtry, dzięki którym znajdziesz miejsce idealnie dopasowane do potrzeb swojego psa.

Jednak nie musisz korzystać tylko z takich wyszukiwarek. Jeśli wolisz szukać kwatery w inny sposób, zawsze warto dopytać się o możliwość przyjazdu z psem. Może się okazać, że taki wypoczynek w interesującym Ciebie miejscu będzie możliwy. Warto również pamiętać o tym, że wiele miejsc noclegowych pobiera opłaty za pobyt pupila. Cena jego pobytu zaczyna się od ok. 50zł za dobę. Dodatkowo właściciele obiektów czasami pytają nas o rasę i wiek psa. Warto mieć na uwadze fakt, iż zdarzają się miejsca, w których przyjazd z nie każdym psem będzie możliwy.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze noclegu?

Jeżeli szukasz noclegu na własną rękę, a nie z polecania, czy przy pomocy specjalnej wyszukiwarki, warto jest mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze należy upewnić się, że w najbliższej okolicy nie brakuje terenów zielonych i będziesz mógł swobodnie spacerować ze swoim psem. Również ważną kwestią jest możliwość puszczenia psa luzem, aby mógł się wybiegać w bezpiecznym dla niego miejscu.

[reklama_pozioma]

Jeśli wybierasz się na urlop nad jezioro lub morze, a twój pies uwielbia wodę, proponuję upewnić się, że w okolicy będą plaże, na których nie ma zakazu wstępu dla psów. Nawet jeśli twój pupil nie lubi pływać i nie zamierzasz zabierać go tam ze sobą, również taka wiedza może okazać się pomocna. Bowiem niektóre psy odczuwają na wyjazdach lęk separacyjny, więc pozostawienie ich samych w miejscu noclegu może okazać się niemożliwe. Dodatkowo warto jest również sprawdzić okoliczne lecznice weterynaryjne i jeśli mamy taką możliwość – zapisać adres tej, która ma najlepsze opinie. Dzięki temu w razie nagłego przypadku zaoszczędzisz cenny czas i szybko przetransportujesz psa do weterynarza.

Jaka kwatera jest najlepsza na urlop z psem?

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj kwatery, jaką wybierzesz. Do wyboru mamy liczne hotele, pensjonaty, apartamenty, czy pokoje, które są przyjazne psom. Jednak moim ulubionym miejscem zakwaterowania, które zdecydowanie polecam jest domek letniskowy. Najczęściej wybieram taki, który jest położony w lesie. Dzięki temu pies ma znacznie większą przestrzeń niż w hotelowym pokoju i urozmaicenie w postaci spędzania całego dnia na świeżym powietrzu. Będzie to dla niego szczególnie ekscytujące, jeśli na co dzień mieszkacie w bloku. Plusem jest również to, że takie domki zazwyczaj są od siebie oddalone, więc mamy więcej prywatności niż w hotelu. W przypadku takiego domku warto zapytać jego właściciela o to, czy ma on własne ogrodzenie. To może okazać się szczególnie przydatne przy młodych psach, które są dopiero w trakcie nauki posłuszeństwa. Wtedy mamy pewność, że nasz pupil jest bezpieczny i nigdzie nie ucieknie

Jak przygotować pupila do jazdy samochodem? Co zrobić, gdy ma chorobę lokomocyjną?

Podstawą bezpiecznej jazdy psa w samochodzie jest przede wszystkim specjalnie do tego przystosowany pas oraz szelki. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na urlop, czy jedziesz z psem do weterynarza, taki zestaw powinieneś posiadać od waszej pierwszej przejażdżki samochodowej. Jeśli masz małego psa, można go również bezpiecznie przewozić w specjalnym transporterze. Takie akcesoria bez problemu dostaniesz w każdym sklepie zoologicznym. Pies w samochodzie, bez odpowiedniego zabezpieczenia, w chwili kolizji lub wypadku zachowuje się tak samo, jak człowiek nieprzypięty pasami. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jego bezpieczeństwo tak samo, jak dbamy o swoje.

Psy, tak samo jak ludzie, mogą mieć chorobę lokomocyjną. Jej objawami są m.in. niechętne wsiadanie do samochodu, dyszenie, nadmierne ślinienie, nerwowość, popiskiwanie i wymioty. Jeśli obawiasz się, że ta przypadłość również może dotyczyć twojego psa, a czeka was kilkugodzinna podróż samochodem, warto się do tego odpowiednio przygotować. Jeżeli objawy choroby u twojego psa są bardzo silne, konieczne może okazać się zastosowanie środków farmakologicznych. W tym celu przed podróżą należy udać się do lekarza weterynarii, który przepisze bezpieczne środki uspokajające i przeciwwymiotne dla twojego psa. To zdecydowanie poprawi komfort jego podróży samochodem. Z własnego doświadczenia polecam również ograniczenie podawanego psu jedzenia tuż przed jazdą. Jeśli twój pies zje posiłek, a następnie od razu wsiądzie do samochodu, objawy choroby mogą się nasilić. Zanim ruszycie w podróż, najlepiej będzie odczekać od 1,5 do 2 godzin po ostatnim posiłku twojego psa. Dzięki temu zminimalizujesz prawdopodobieństwo wystąpienia wymiotów.

[reklama_pozioma]

Zwiedzanie a urlop z psem. Czy to jest możliwe?

Oczywiście, że tak! Urlop z psem nie przekreśla całkowicie możliwości zwiedzania różnych obiektów turystycznych. Coraz więcej miejsc otwiera się na czworonożnych kompanów podróży. To samo dotyczy restauracji. Takie miejsca przyjazne psom możesz znaleźć między innymi na portalu dogintravel.pl, gdzie na mapie Polski i Europy zaznaczone są restauracje, pensjonaty, plaże, muzea i inne obiekty, które możesz odwiedzić razem ze swoim pupilem. Dla przykładu, w zeszłym roku spędzałam z moim psem wakacje w Bieszczadach. Razem bez problemu udało nam się skorzystać z takich atrakcji, jak Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych w Uhercach Mineralnych, a nawet wejść do Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior. Nie licząc już innych licznych atrakcji w postaci ruin zamków, ścieżek krajoznawczych, czy wypoczynku nad Jeziorem Solińskim. To tylko potwierdza fakt, iż urlop z psem nie przekreśla możliwości zwiedzania wielu ciekawych miejsc.

Jak spakować psa na wakacje? Lista niezbędnych rzeczy

Na koniec tego artykułu, aby ułatwić Tobie przygotowania do wspólnego wyjazdu z pupilem, przygotowałam dla Ciebie listę moich niezbędników. Dzięki niej będziesz wiedział, jak powinien wyglądać bagaż Twojego psa. Oto ona:

  • książeczka zdrowia psa i potwierdzenie aktualnego szczepienia przeciw wściekliźnie
  • dokładnie odmierzony na czas wyjazdu zapas karmy (z doświadczenia wiem, że ciężko jest kupić tę samą karmę na wyjeździe, szczególnie w mniejszych miejscowościach)
  • komplet dwóch misek do wody i jedzenia + przenośna miska lub poidło
  • pas i szelki samochodowe
  • posłanie lub koc, na którym śpi twój pies (aby czuł się bezpiecznie w nowym miejscu i miał w nim swój kąt ze znajomym zapachem)
  • ręcznik dla psa (przyda się przy zabawach w wodzie)
  • mata ochronna do samochodu (szczególnie przydatna przy psach z chorobą lokomocyjną)
  • 1-2 ulubione zabawki
  • linka treningowa – min. 5m (przede wszystkim do asekuracji, jeśli jesteś na urlopie w nieogrodzonym domku letniskowym; przyda się w sytuacji, gdy pies z jakiegoś powodu nagle odbiegnie – wtedy zdecydowanie jest go łatwiej złapać; wystarczy, że linka będzie luźno podpięta do obroży lub szelek)
  • zapas przysmaków
  • obroża ledowa (aby pies był widoczny w ciemności)
  • zapas woreczków do sprzątania po psie

Sprawdź koniecznie: