O Hiszpanach mówi się bardzo wiele. W rzeczywistości nie powinniśmy sugerować się stereotypami na temat danej części społeczności. Jednak fakt jest taki, że o Hiszpanach w zwyczaju jest sądzić, że są krzykliwi, leniwi i lubią imprezować. Nie ulega wątpliwości również, że kultura Hiszpanii jest naprawdę bardzo ciekawa i barwna. Warto więc dowiedzieć się więcej na jej temat, szczególnie jeśli planujemy podróż do tego wyjątkowego kraju.

Kultura Hiszpanii a fiesta

Hiszpanie bardzo lubią bawić się w dużych zgromadzeniach. Potrafią świętować bardzo często i jak najdłużej. Niektóre fiesty mogą trwać nawet 9 dni. Bawią się małe miasta i te większe. To jest częścią kultury hiszpańskiej. Hiszpańskie fiesty mają międzynarodowy rozgłos. Najważniejsze z nich to Karnawał w Kadyksie, Semana Santa, Fallas (Wenecja), Feria de Abril, Karnawał na Teneryfie, Boda de Isabel Segura, Moros y Cristianos, Sanfermines, Feria del Caballo, Semana Grande w Bilbao, Fiestas de la Virgen Blanca.

”Don Kichot z La Manchy” to klasyka literatury Hiszpańskiej

Oczywiście literatura hiszpańska nie kończy się na „Don Kichot z La Manchy”. To coś więcej. Autorzy tacy jak Carlos Ruiz Zafón, Arturo Pérez-Reverte czy Jaume Cabré mają na swoim koncie światowe bestsellery. Bardzo popularne pozycje książkowe hiszpańskich pisarzy to: „Listy do Pałacu”, „Cień wiatru”, „Ludzie z placu słońca”, „Mężczyzna, który tańczył tango”, „Tajemnica zaginionej ślicznotki”, „Głosy Pamano” czy „W sercu oceanu”. Każda z tych pozycji wzbogaci naszą wiedzę o zwyczaje kulturowe w Hiszpanii, ich podejście do życia oraz odczucia względem kwestii takich jak miłość czy małżeństwo.

[reklama_pozioma]

Flamenco – budzi zainteresowanie ludzi na całym świecie. Zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNCESCO

Flamenco jest zjawiskiem kulturowym, które obejmuje śpiew, taniec, muzykę i zachowanie. W Anadaluzji możemy obejrzeć ten taniec na żywo. Stamtąd też pochodzi. Korzenie flamenco sięgają tańców orientalnych. Taniec może być wykonywany solo lub w duecie, często jest również wykonywany grupowo. Może także składać się z kilku „solówek” wykonywanych przez tancerzy. Muzyka, którą usłyszymy podczas tańca najczęściej wykonywana jest na gitarze. Tancerzy mają na sobie strój granatowy lub czarny.

Pedro Almodóvar i Alejandro Amenábar to jedni z najpopularniejszych reżyserów hiszpańskich

Antonio Banderas, Penélope Cruz czy Javier Bardem nie trzeba nikomu przedstawiać. Dzięki reżyserom takim jak Pedro Almodóvar czy Alejandro Amenábar odnieśli ogromny sukces w branży aktorskiej. Poza tym w ciągu swojej długiej historii kino hiszpańskie może pochwalić się wieloma bardzo twórczymi osobowościami. Jednymi z nich są  Álex de la Iglesia, Isabel Coixet, Juan Antonio Bayona i Fernando León de Aranoa. To mistrze kinematografii hiszpańskiej, bardzo często nagradzani.  Francisco Rabal, Fernando Rey, Ángela Molina, Fernando Fernán Gómez, Victoria Abril, Carmen Maura, Maribel Verdú to międzynarodowe gwiazdy. Hiszpańskie filmy, które zdobyły oskara to m.in. „W stronę morza”, „Wszystko o mojej matce”.

[reklama_pozioma]

Kultura Hiszpanii – Corrida jako spektakl

„Historia korridy jest związana z historią Hiszpanii,
tak więc nie znając pierwszej nie jest możliwe zrozumienie tej drugiej”

Corrida z całą pewnością podkreśla romantycznego ducha mieszkańców Hiszpanii. Jeżeli pozna się tajniki tego przedstawienia pojawia się w głowie wyobrażenie corridy jako wyreżyserowanego spektaklu. Całość w nim tworzą główni aktorzy i tłum widzów. Corrida jest jednym z najstarszych widowisk na świecie. Swoją historią sięga nawet do epoki brązu. Areny do walk byków na terytorium Hiszpanii noszą nazwę Plaza de Toros.

Kawa – najważniejszy napój dnia w Hiszpanii

Poranek bez kawy u Hiszpanów to dzień stracony. Kawa musi być dobrze zmielona i zaparzona w automacie. Jeżeli lubicie kawę rozpuszczalną i wybieracie się do Hiszpanii – to nie będzie dużego wyboru w sklepie. Najpopularniejsze typy kawy w Hiszpanii to cortado czyli espresso z niewielką ilością mleka, cafe corto czyli taka „mała czarna”, cafe largo czyli podwójne espresso, bombon czyli kawa z mlekiem skondensowanym (tylko dla wielbicieli bardzo słodkiej kawy).

[reklama_pozioma]

Hiszpania to naród, w którym bardzo łatwo nawiązuje się znajomości

Zwykło się mówić, że Hiszpanie to naprawdę bardzo gadatliwi ludzie. Do tego również są też bardzo ciekawscy. Zdarza się, że nawet pani w sklepie zaczyna wypytywać klienta o życie prywatne. W Hiszpanii jest zwyczaj, że kiedy ludzie znajomi spotykają się na ulicy, muszą pogadać przynajmniej kilka minut.

Sprawdź koniecznie: