”We Need To Talk About A.I.” w reżyserii Leanne’a Pooley’a to interesujący dokument podejmujący tematykę sztucznej inteligencji. Nie jest tajemnicą, że dysponujemy obecnie bardzo rozwiniętą wiedzą na temat robotyki oraz wszelkich form sztucznej inteligencji. Wiemy również, że stale się ona poszerza, a coraz to bardziej nowoczesne rozwiązania  wprowadza się w życie niemal codziennie. Dzieło filmowe dotyka też kwestii, jaką jest przyszłość rozwoju sztucznej inteligencji. W jak dużym stopniu będzie ona determinować nasze życie? Czy pracowników fizycznych zastąpią wkrótce inteligentne maszyny i roboty? Czy scenariusze filmów z gatunku Sci-Fi staną się rzeczywistością?

Konstrukcja obrazu filmowego ”We Need To Talk About A.I.”

Film to 1h 26min wywiadów oraz wypowiedzi ekspertów. Ekspertów w rozmaitych dziedzinach – fizyce, psychologii, robotyce oraz wielu, wielu innych. Ogromną zaletą filmu jest fakt, że przedstawia on różne, czasem zupełnie sobie przeciwstawne punkty widzenia dotyczące wielu spraw, nawet tych najbardziej podstawowych czy też budzących największe emocje. Dzieło Leanne’a Pooley’a jest zdecydowanie bardziej skupione na plusach wprowadzania w życie nowoczesnych rozwiązań. Jednak jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że wielu ekspertów stara się wykorzystać okazję zabrania głosu, aby odczarować mocno negatywne skojarzenia ze sztuczną inteligencją utrwalone w zbiorowej świadomości. Takie myślenie jest oczywiście zasługą cieszących się dużą popularnością filmów fantastycznonaukowych, które zwykle przedstawiają katastroficzne obrazy świata, gdzie człowiek jest niewolnikiem inteligentniejszych od niego maszyn.

Czy aby na pewno dokument?

”We Need To Talk About A.I.” klasyfikowany jest jako film dokumentalny oraz dzieło należące do gatunku Science Fiction. Przynależność do tych dwóch grup jednocześnie jest w ogóle możliwa? Brzmi to przecież jak swojego rodzaju oksymoron! W tym przypadku wyjaśnieniem jest fakt, że film porusza zarówno wątki związane z wynalezioną już i obecnie używaną techniką, jak i określa kierunek dalszych prac naukowców – nie tylko w najbliższej przyszłości, ale także w wymiarze możliwości oraz ograniczeń, jakie czekają świat nauki w odleglejszym czasie.

[reklama_pozioma]

Gdzie oglądać?

Film jest nowy – miał premierę 18 maja bieżącego roku. Możemy jednak wykupić do niego dostęp między innymi na Amazonie, Google Play, Rakuten oraz iTunes Storze. W darmowej wersji (po angielsku z napisami angielskimi) znajduje się  również w serwisie europixhd.

Sprawdź koniecznie: