Według badań Narodowego Funduszu Zdrowia, przeprowadzonych przez Departamentu Analiz i Strategii, ponad 3,5 mln polskich obywateli choruje na cukrzycę. Prawdopodobnie 20% z nich nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojej hiperglikemii. Cukrzyca to choroba przewlekła, ale na szczęście lekarze wiedzą już jak utrzymać ją w ryzach. Z pomocą właściwej diety, odpowiednio dobranych leków i odrobiny aktywności fizycznej można utrzymać swój organizm w znakomitej kondycji. Nie wolno jednak lekceważyć związanych z chorobą ograniczeń.

Najnowsze informacje z USA

Jak podkreślają naukowcy z University of California, cukrzyca może okazać się bardzo groźną chorobą współistniejącą w dobie koronawirusa. Diabetycy w większości przechodzą chorobę, spowodowaną COVID-19 o wiele ciężej niż pacjenci, u których występują inne dodatkowe schorzenia.

Statystyka nie kłamie – cukrzyca może być groźna!

Nie da się ukryć, że pacjenci-diabetycy są hospitalizowani w przypadku zarażenia koronawirusem aż sześć razy częściej niż pozostali. Te dane mogą być przerażające, ale jeszcze smutniejszy jest fakt, że śmiertelność w przypadku chorych na cukrzycę, których wynik test na koronawirusa był pozytywny, jest aż dwanaście razy wyższy. Takie dane pozwalają lekarzom na stwierdzenie, że cukrzyca zdecydowanie wpływa na przebieg infekcji, spowodowanej COVID-19.

[reklama_pozioma]

Cukrzyca to nie wyrok!

Oczywiście takie informacje mrożą krew w żyłach, ale musimy pamiętać, że bycie diabetykiem nie oznacza, że nie można pokonać koronawirusa. Większość pacjentów, których zachorowanie przyczyniło się do wysnucia przez lekarzy i uczonych tak pesymistycznych wniosków, już wcześniej znajdowała się w złym stanie. Jak dotąd, diabetycy, mający swój poziom cukru pod kontrolą, nie wykazywali większych skłonności do zarażania się COVID-19. Na tej podstawie możemy wysnuć wniosek, że regularne przyjmowanie leków i stosowanie się do zaleceń lekarzy są w stanie w pewnym stopniu ochronić chorych przed powikłaniami.

Kto jeszcze jest zagrożony?

Cały świat od paru miesięcy toczy nierówną walkę z niespotykanym wcześniej wirusem COVID-19. Prawie codziennie świat obiegają nowe, niezwykle ważne informacje, dotyczące przebiegu zarażenia, spowodowanego przez koronawirusa. Niestety cukrzyca nie jest jedyną chorobą współistniejącą, której obecność może wywoływać strach w czasie pandemii. Jeszcze większym zagrożeniem dla pacjentów mogą być schorzenia sercowo-naczyniowe. Mimo wszystko, przypominamy, że panika jest najgorszym doradcą w tych trudnych czasach. Wszyscy powinniśmy zachować spokój i stosować się do zaleceń autorytetów ze świata medycyny, a wtedy ryzyko zachorowania znacząco się zmniejszy.

Sprawdź koniecznie: