Nauka języków obcych to proces, który w zależności od zdolności i predyspozycji ucznia może mieć różny przebieg. Niektórym dojście do konkretnego poziomu przychodzi bardzo łatwo, inni pomimo poświęconego czasu nie otrzymują zadowalających ich efektów. Obecnie mamy dostęp do naprawdę wielu podręczników, zestawów ćwiczeń, internetowych i stacjonarnych kursów, czy aplikacji. Mając tyle możliwości, ciężko określić, które z nich są dla nas najlepsze. Warto jednak próbować wszystkiego, a w końcu odnajdziemy odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Przedstawiamy listę wyjątkowych pomysłów na samodzielną naukę języka obcego na różnych poziomach zaawansowania.

Pisanie dziennika

Jest to świetny pomył, zwłaszcza dla osób początkujących. Codzienne notatki pozwalają poszerzyć zasób słownictwa o proste, przydatne słówka i zwroty. Zapisanie wszystkich wykonanych danego dnia czynności to okazja do sporej ilości pracy ze słownikiem. Bardziej zaawansowani użytkownicy języka również mogą skorzystać na wprowadzeniu w życie nawyku codziennego pisania. Opisywanie własnych przemyśleń oraz głębszych obserwacji może okazać się większym wyzwaniem niż się wydaje!

Czytanie wiadomości i oglądanie serwisów informacyjnych

Osoby dobrze czujące się w konkretnym języku powinny spróbować zacząć słuchać, oglądać, czy też czytać bieżące newsy ze świata właśnie w nim. Taka praktyka to połączenie dwóch pożytecznych i rozwijających rzeczy – powiększania kompetencji językowych oraz poszerzania swoich wiadomości na istotne, na przykład polityczne, tematy.

[reklama_pozioma]

Rozmowy z native speakerami online

Nie ma to jak kontakt z żywym językiem! Jego świetnym źródłem jest osoba, dla której jest on mową ojczystą. Aplikacja Tandem umożliwia znalezienie ludzi władających biegle językiem, który chcesz opanować oraz uczących się twojego. Platforma jest doskonałym miejscem, ponieważ dzięki niej nie tylko sam/sama otrzymasz pomoc, ale i pomożesz innym.

Oglądanie zagranicznych YouTuberów

Po co? Ponieważ filmiki zapewnią Ci kontakt ze slangiem oraz wyrażeniami potocznymi, których prawdopodobnie nie nauczysz się z podręczników. Dodatkowo osłuchasz się z różnymi akcentami, a niekiedy zaobserwujesz też różnice w wymowie. Ponadto zależnie od tego, co oglądasz, masz szansę poznać specjalistyczne słownictwo, związane z bardzo konkretną branżą lub dyscypliną naukową.

Pamiętaj, że nauka języków obcych to indywidualna podróż, a nie wyścig. Staraj się nie porównywań z innymi oraz doceniać swoje osiągnięcia – nawet mały postęp jest na wagę złota.

Powodzenia!

Sprawdź koniecznie: