Secesja to styl w sztuce europejskiej zaliczany do modernizmu. Ta odmiana sztuki polega na łączenie ze sobą różnych dziedzin m.in. rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Faliste linie, asymetria, linearyzm, subtelna kolorystyka to jedne z cech secesji. Klimt jest symbolem tego stylu. Warto dowiedzieć się więcej o tym artyście, bo jego życie było znaczące dla świata sztuki.

Biografia Klimta i secesja

W dzieciństwie Gustav Klimt żył w ubóstwie. Zarówno on jak i jego rodzeństwo mogli pochwalić się darem artystycznym. Gustav mimo przeciwności losu dążył do realizacji założonych celów i nie poddawał się. Dzięki temu razem z bratem i przyjacielem założyli “Towarzystwo artystyczne”, które przez niemal 10 lat uczestniczyło w wykańczaniu wnętrz budynków takich jak pałace, wille, teatry czy muzea. Z pewnością można go zaliczyć do najwybitniejszych przedstawicieli secesji. Obrazy Klimta charakteryzują się erotyzmem i zmysłowością. W swoim malarstwie wykazuje się ogromną swobodą twórczą.

Charakterystyka secesji

Secesja ma liczne nazwy. Polski termin secesja (jak i np. czeski secese) pochodzi od terminów Sezession i Sezessionsstil. W Niemczech ma nazwę Jugendstil. We Francji nazywa się ja art nouveau (nowa sztuka). W Hiszpanii nosi nazwę modernismo. W Rosji używa się określenia модерн (modern).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.