zajęcia dodatkowe, dzieci, wychowanie, karate, kickboxing, dom kultury, centrum kultury, czas wolny, czas wolny dzieci, zabawy, zabawy z dziećmi, zajęcia pozaszkolne, rok szkolny, rok szkolny 2020/2021, szkoła, powrót do szkoły, koronawirus, bezpieczny powrót do szkoły, szkoła w dobie koronawirusa, sport

Wielkimi krokami zbliża się kolejny rok szkolny. Chociaż będzie on zupełnie inny niż te, które pamiętamy, warto zadbać do to, aby najmłodsi nie tracili zapału do nauki poznawania nowych dziedzin, które mogą ich zainteresować. Wszyscy wiemy, że zajęcia dodatkowe są idealnym rozwiązaniem nie tylko dla zapracowanych rodziców, ale także dla tych, którzy chcą zadbać o zrównoważony rozwój psychofizyczny swoich pociech. Poniżej prezentujemy listę najciekawszych zajęć, na które warto zapisać dziecko.

Sztuki walki

Chociaż mogłoby się wydawać, że karate lub kickboxing to typowo męskie i brutalne dyscypliny, nie warto od razu odrzucać tego pomysłu. Wiele klubów sportowych organizuje zajęcia dodatkowe dla grup, składających się z dzieci w wieku szkolnym, a nawet przedszkolaków. Podczas krótkich, czasem nawet półgodzinnych treningów, doświadczeni instruktorzy pokazują maluchom, m.in. podstawy samoobrony, które mogą przydać im się w przyszłości. Takie zajęcia nie mają nic wspólnego z krwawą walką na ringu. Trenerzy zazwyczaj dbają o przyjacielską atmosferę na treningach i dobre relacje między uczestnikami. Tego typu treningi nie tylko polepszą kondycję dziecka, ale także nauczą je dyscypliny.

Zajęcia dodatkowe w centrum kultury

Szukając idealnej aktywności dla swojej pociechy, warto przejrzeć ofertę najbliższego domu kultury lub biblioteki. Te instytucje często organizują zajęcia dodatkowe, które nie nadwyrężą Waszego budżetu. Takie aktywności mogą być opłacane, np. z dotacji od Unii Europejskiej. Czasami wystarczy symboliczne parę złotych, by móc przyprowadzić dzieci na zajęcia plastyczne lub rytmikę. Podczas takich aktywności, Wasze pociechy wyżyją artystycznie. Z pewnością zniechęci je to do, np. rysowania po ścianach lub ciągłego uruchamiania zabawek z wbudowanymi piosenkami. Kontakt ze sztuką zazwyczaj działa na maluchy uspokajająco i sprawia, że stają się bardziej wyciszone.

 • Kółko teatralne

  Jeśli Twoje dziecko mówi niewyraźnie, bądź jest zbytnio nieśmiałe, może warto spróbować przekonać je do zajęć teatralnych? Oczywiście nie jest to rozwiązanie dobre dla każdego. Niektóre maluchy mogą poczuć się osaczone, gdy prowadzący będą zachęcali je do wygłaszania swoich kwestii i recytowania wierszyków podczas przedstawień. Nie ulega jednak wątpliwości, że ogromna część dzieci po prostu potrzebuje kogoś, kto pokaże im, że nie ma się czego wstydzić. Dzięki takim zajęciom dodatkowym maluchy nie tylko poprawią swoją dykcję, ale także postawę ciała. Przecież stojąc na scenie nie będą się garbiły!

  Pomoc w schroniskach

  Chociaż wyprowadzanie psów to z pewnością zajęcie odpowiedniejsze dla starszych dzieci, nie powinniśmy pochopnie odrzucać tej opcji. W każdym schronisku potrzebne są ręce do pomocy, a oprócz trudnych do opanowania wielkich psiaków, zawsze znajdą się jakieś bezdomne maluszki, którymi dziesięciolatek da radę się zaopiekować. Jeśli mieszkacie w bloku, bądź po prostu nie macie warunków, aby trzymać zwierzę w domu, taki kontakt z psami może być spełnieniem marzeń Waszego dziecka. Warto pamiętać, że nie jest to typowy sposób spędzania wolnego czasu, ale na pewno takie zajęcia dodatkowe uczą dzieci obowiązkowości i odpowiedzialności. Na tego typu spotkania z biednymi psiakami pociechy nie powinny przychodzić bez opieki, ale jesteśmy pewni, że taka forma spędzania wolnego czasu z rodzicami przypadnie do gustu i Wam!

  • Zajęcia dodatkowe dla przyszłych poliglotów

   Często zajęcia w szkołach językowych są mylnie kojarzone z lekcjami wyrównawczymi dla słabszych uczniów. Oczywiście nie ma nic złego w tym, że dziecko potrzebuje pomocy, aby nadrobić zaległy materiał z zajęć w szkole. Pamiętajmy jednak, że na tym nie kończy się działalność tych placówek. W większości z nich, możemy zapisać szkraby na lekcje rozwijające zdolności językowe poprzez zabawę. Niektórzy rodzice niesłusznie oburzają się na nauczycieli, którzy organizują wiele zabaw podczas lekcji. Jest to wina mylnego przekonania, że nie mają one nic wspólnego z nauką. Wierzący w nie rodzice są w ogromnym błędzie – dzięki tego typu rozwiązaniom dzieci chętniej i szybciej są w stanie przyswoić nawet trudny materiał. Właśnie dlatego warto szukać takich nauczycieli i grup w szkołach językowych, którzy będą dbali o rozwój kreatywności maluchów.

   Wymienione przez nas przykłady interesujących aktywności pozaszkolnych nie wyczerpują wszystkich możliwości, które warto rozważyć. Wybór ogranicza tylko Wasza kreatywność i środki finansowe, jakie zamierzacie przeznaczyć na zajęcia dodatkowe Waszej pociechy. Podkreślamy jednak, że wiele z zabaw, rozwijających talenty, możecie zorganizować maluchom za naprawdę niską cenę. Szukajcie szczególnie ofert w najbliższej okolicy – w ten sposób nie będziecie musieli płacić za dojazdy. To zaskakujące, jak wielkie możliwości oferują dziś nawet małe miasteczka. Powodzenia w poszukiwaniach!

   Sprawdź koniecznie:

    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here