Dzieciństwo jest wyjątkowym czasem pod względem rozwoju dla każdego człowieka. To właśnie wtedy kształtują się wszelkie narządy oraz osobowość i charakter człowieka. Choroby cywilizacyjne są obecnie największym problem społecznym współczesnej medycyny, a zagrażają one przede wszystkim dzieciom. W tym artykule przedstawimy 5 chorób cywilizacyjnych, które biorą swój początek właśnie z tego szczególnego okresu życia.

Czym są tzw. choroby cywilizacyjne?

Choroby cywilizacyjne nie bez powodu nazywane są epidemią XXI wieku. Rozprzestrzeniają się globalnie, są niezakaźne, a mimo to prowadzą do niepełnosprawności i w ponad 80% doprowadzają do przedwczesnych zgonów. Choroby cywilizacyjne to inaczej choroby społeczne, których źródłem nie jest zakażenie a szybki rozwój cywilizacji. Choroby cywilizacyjne występują globalnie, zarówno w społeczeństwach wysokorozwiniętych, jak i rozwijających się.

Najgroźniejsze choroby XXI wieku?

1. Otyłość

Jedną z chorób, która „pożera” świat jest przede wszystkim otyłość. Fakty są przerażające – co piąte dziecko w wieku szkolnym w Polsce ma nadwagę. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Imperial College London na świecie jest więcej osób otyłych niż szczupłych. Co więcej, w ciągu zaledwie ostatnich czterdziestu lat liczba otyłych mężczyzn potroiła się, a kobiet podwoiła. Jest to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych.

[reklama_pozioma]

2. Depresja

To choroba, która już dawno przestała być tylko domeną dorosłych, ale stała się za to jedną z chorób cywilizacyjnych. Agresja, apatia czy zaburzenia koncentracji to właśnie wynik depresji u najmłodszych. Głównym czynnikiem choroby u dzieciaków jest jednak niska samoocena, najczęściej spowodowana brakiem akceptacji przez otoczenie. W Polsce ok. 8 tys. dzieci rocznie jest leczonych na depresję. Z badań przeprowadzonych na potrzeby ogólnopolskiej kampanii „Twarze depresji u dzieci” wynika również, że depresja dotyczy co trzeciego nastolatka.

3. Choroby układu krążenia

Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Zdrowia – głównymi przyczynami zgonów w Polsce są właśnie choroby układu krążenia. Na choroby związane z tym układem chorują coraz młodsze osoby, a główną przyczyną jest jak się okazuje nadwaga. Aby uchronić przed nimi dziecko, zapisz go na zajęcie sportowe, zwracaj uwagę na skład i pochodzenie spożywanych produktów, nie dopuszczaj do nadwagi.

4. POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) należy do jednej z głównych przyczyn umieralności na świecie. W Polsce z powodu choroby umiera ok. 15 tysięcy ludzi rocznie. Najbardziej narażeni na chorobę są przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest często na bardzo wysokim poziomie. Jak również osoby palące – choroba bardzo często objawia się u osób, które w dzieciństwie były biernymi palaczami. Mało kto zdaje sobie sprawę, że POChP jest tak często spotykana wśród chorób cywilizacyjnych.

5. Nowotwory

Choroby nowotworowe mogą rozwinąć się na każdym etapie życia. Ogromną rolę odgrywa tu przede wszystkim profilaktyka – systematyczne wykonywanie badań, aktywność fizyczna, odpowiednia dieta bogata w błonnik mają kluczowe znaczenie. Jako rodzic powinieneś wiedzieć, których czynników kancerogennych powinno unikać twoje dziecko i jak je przed nimi ochronić. Podsumowując, zawsze bądź czujny i nie bagatelizuj żadnych niepokojących objawów.

Sprawdź koniecznie: