Wiele krajów w ostatnich tygodniach odnotowało wzrost zakażeń na koronawirusa. Nie tylko Polska zdecydowała się w związku z tym podjąć odpowiednie kroki i wprowadzić kolejne obostrzenia. Na podróż w czasie pandemii wbrew pozorom decyduje się dość dużo osób. Jeżeli Ty również pragniesz w najbliższym czasie opuścić kraj, musisz być przygotowany na to, że wyjazd będzie utrudniony. O czym trzeba wiedzieć zanim zdecydujemy się wyjechać za granicę?
Podróż samochodem na Słowację
1 października władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny na terytorium całego kraju. Jednakże nie wpłynął on znacznie na możliwość przekroczenia granicy. Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd nie będziemy musieli przechodzić kwarantanny, ani nie mamy obowiązku posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu na COVID-19. Wyjątkiem jest, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przebywaliśmy na terenie kraju, który nie został uznany za bezpieczny pod względem zagrożenia epidemiologicznego tj. Belgia, Chorwacja, Czarnogóra, Republika Czeska, Francja, Hiszpania, Holandia, Malta, Portugalia, Rumunia, Serbia i Ukraina. Jeżeli w ostatnich dniach przebywaliśmy w powyższych krajach konieczne jest oświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 (nie starsze niż 72h).
- Plastikowe torby dziś niszczą naszą planetę. Ich zastosowanie miało być zupełnie inne
- Co badania i statystyki mówią o jedzeniu mięsa?
Od 15 października podróż na Słowację wiąże się z dodatkowymi restrykcjami, które będą nas obowiązywały. Jeżeli wybierasz się w podróż miej na uwadze fakt, że władze wprowadziły między innymi: zakaz imprez masowych, zakaz zgromadzeń powyżej 6 osób, limity osób w centrach handlowych, lokale restauracyjne zamknięte – możliwość zakupu jedzenia wynos, zamknięcie Aquaparków, basenów i saun, konieczność noszenia masek w miejscach publicznych.
[reklama_pozioma]
Wyjazd do Czech
5 października w całym kraju zaczął obowiązywać stan wyjątkowy, który został wprowadzony na 30 dni. Nie ma on jednak znaczącego wpływu na zasady ruchu granicznego. Podróż do Czech przebiega podobnie jak na Słowację. Kraj nie wymaga od Polaków dokumentów dotyczących wyniku testu na COVID-19, a także nie narzuca kwarantanny.
- Erotyki – rewolucja seksualna czy romantyzacja gwałtu? Literatura erotyczna w kręgu kontrowersji
- Książki papierowe na zawsze znikną z rynku? W wielu domach i mieszkaniach królują ebooki
Od 14 października Czechy zamknęły restauracje, puby, bary i kluby. Placówki szkolne przechodzą na naukę zdalną. Wyjątkiem są przedszkola i żłobki, które pracują tak jak do tej pory. Zakaz zgromadzeń – maksymalna ilość to 6 osób.
Podróż do Niemiec
Jeśli planujemy w najbliższym czasie wyjazd do Niemiec możemy być spokojni. Nasi sąsiedzi nie nałożyli żadnych dodatkowych restrykcji na wjeżdżających obywateli z Polski. Przekraczając granicę nie musimy poddawać się kwarantannie ani wykonywać testu na koronawirusa.
- Rozwścieczony Donald Tusk uderza pięścią w stół. Wszystko przez zachowanie Andrzeja Dudy
- Zakaz handlu w niedziele czeka modyfikacja? Wspomogłoby to gospodarkę i uratowało miejsca pracy
W kraju został nałożony obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji miejskiej, w sklepach oraz w wybranych budynkach użyteczności społecznej. Póki co nie ma oficjalnych informacji dotyczących zaostrzenia restrykcji, jednak rząd bierze pod uwagę taką możliwość. Pojawiły się już pomysły dotyczące wdrożenia ograniczeń, tak jak w innych krajach. W takim przypadku podróż do Niemiec wiązałaby się między innymi z nakazem noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, ograniczeniu ilości osób biorących udział w zgromadzeniach, a także skrócenie godzin działalności barów i restauracji.
[reklama_pozioma]
Wyjazd na Ukrainę
Od października Ukraina otwiera swoje granice dla cudzoziemców. Polacy wjeżdżający na teren państwa nie muszą robić testu na COVID-19 oraz nie obowiązuje ich kwarantanna. Podobnie jak w Polsce obowiązkowe jest noszenie maseczki lub przyłbicy w miejscach publicznych oraz zachowywanie dystansu społecznego. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych:
„Przy wjeździe na Ukrainę od cudzoziemców i bezpaństwowców wymagane jest posiadanie przy sobie polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz obserwacją w placówce medycznej (kwarantanną).”
Kraj został również podzielony na strefy w zależności od sytuacji epidemiologicznej widocznej w danym regionie. Oznaczono je czterema kolorami: zieloną, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Jak informuje rząd w strefie zielonej, żółtej i pomarańczowej strefie w godzinach 22-7 nie będą mogły działać lokale gastronomiczne. W masowych wydarzeniach w strefie zielonej będzie mogło brać udział maksymalnie 50 osób, w żółtej – 30, a w pomarańczowej – nie więcej niż 20. Od 15 października uczelnie mają przejść na zdalne nauczanie.
Osoby decydujące się na wyjazd na Ukrainę muszą brać pod uwagę również niebezpieczeństwa niezwiązane z koronawirusem. Napięcie w obwodach donieckim i Ługańskim nie słabnie, co może być zagrożeniem dla ludności cywilnej. „MSZ wzywa obywateli RP do natychmiastowego opuszczenia pozostających poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia, a także niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na ich teren. Na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej.”
Ponadto, w ostatnim czasie na Ukrainie dochodziło do ataków na miejsca odwiedzane przez polskich turystów. Były to między innymi: zabytki, miejsca pamięci związane z Polską. Dodatkowo w przestrzeni publicznej pojawiają się antypolskie hasła i symbole.
- Mateusz Morawiecki z łzami w oczach wspomina historię swojego życia. Wszystko co zyskał zawdzięcza jednemu człowiekowi
- Koronawirus – Twój pot zdradzi czy jesteś zarażony. Wystarczy 10 sekund
Sytuacja na Białorusi
Władze białoruskie informują, że obywatele państw oznaczonych jako „bezpieczne epidemiologicznie” mogą bez trudu wjechać na teren kraju. Oznacza to, że Polacy udający się w podróż na Białoruś nie muszą robić testu na koronawirusa, a także nie obowiązuje ich kwarantanna.
[reklama_pozioma]
Aktualna sytuacja polityczna na Białorusi jest bardzo skomplikowana. Od momentu ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich obywatele protestują. W większych miastach niemal każde skrzyżowanie jest patrolowane przez milicję. MSZ radzi, aby w miarę możliwości zrezygnować z wyjazdu na Białoruś.
- Aleksandr Łukaszenka trafi do aresztu? Widząc tę informację Białorusini przecierali oczy ze zdumienia
- Bezpieczny powrót do szkoły w dobie koronawirusa – Niemcy już wiedzą, że to niemożliwe
Ograniczenia na Litwie
Wszystkie osoby wjeżdżające na Litwę z Polski (zarówno obywatele Polski jak i Litwy) podlegają obowiązkowej, 14 dniowej izolacji. Jednocześnie 2 października zniesiono obowiązek wykonywania testu na COVID-19 przed przyjazdem do kraju. Jak donosi Ministerstwo Spraw Zagranicznych:
„Wszyscy przybywający na Litwę, niezależnie od celu wyjazdu, powinni zarejestrować się na stronie Litewskiego Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego wypełniając ankietę dostępną w języku angielskim: https://keleiviams.nvsc.lt/en/form”.
- Roman Ingarden – zaskakujące poglądy filozofa XX wieku
- Religijny Krzysztof Bosak dopuścił się czegoś takiego przed ślubem? Poważne zarzuty wobec lidera Konfederacji
Litewski premier już pod koniec września ogłosił, że obywatele nie muszą obawiać się „żadnych poważniejszych ograniczeń”. Na terenie kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych lub przyłbic w miejscach publicznych, zakazano również imprez masowych.
[reklama_pozioma]
Zakaz wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej
Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną obywatele RP nie mogą wjechać na terytorium Rosji. Zakaz ten obowiązuje do odwołania i dotyczy również osób posiadających zezwolenie na pobyt stały w Rosji, a opuściły w okresie pandemii terytorium FR. Wyjątkiem są:
- dyplomaci akredytowani w Federacji Rosyjskiej;
- członkowie rodziny obywatela Federacji Rosyjskiej;
- wysoko wykwalifikowani specjaliści
- kierowcy międzynarodowego transportu drogowego;
- członkowie załóg statków morskich i powietrznych;
- członkowie brygad międzynarodowego transportu kolejowego;
- obcokrajowcy posiadający wizy prywatne, udający się do FR w związku ze śmiercią członka najbliższej rodziny;
- obcokrajowcy w celu opieki nad chorym członkiem rodziny znajdującym się w Federacji Rosyjskiej;
- sportowcy i trenerzy pracujący na terenie FR;
- obcokrajowcy w celu leczenia na terenie Federacji Rosyjskiej.
Sprawdź koniecznie:
- Iga Świątek ofiarą seksizmu? Internauci są oburzeni artykułem, który pojawił się na popularnym portalu
- W Niemczech nadal obowiązuje Rozporządzenie III Rzeszy wobec Polaków! Dyskryminują nas?
- Spowiedź tatuażysty. Jak wygląda robienie tatuażu w miejscu intymnym i czy tatuaż może zagrażać życiu?
Informacje na dzień: 15 października 2020, źródło: gov.pl