Podróż, wyjazd za granicę, koronawirus

Wiele krajów w ostatnich tygodniach odnotowało wzrost zakażeń na koronawirusa. Nie tylko Polska zdecydowała się w związku z tym podjąć odpowiednie kroki i wprowadzić kolejne obostrzenia. Na podróż w czasie pandemii wbrew pozorom decyduje się dość dużo osób. Jeżeli Ty również pragniesz w najbliższym czasie opuścić kraj, musisz być przygotowany na to, że wyjazd będzie utrudniony. O czym trzeba wiedzieć zanim zdecydujemy się wyjechać za granicę?

Podróż samochodem na Słowację

1 października władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny na terytorium całego kraju. Jednakże nie wpłynął on znacznie na możliwość przekroczenia granicy. Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd nie będziemy musieli przechodzić kwarantanny, ani nie mamy obowiązku posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu na COVID-19. Wyjątkiem jest, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przebywaliśmy na terenie kraju, który nie został uznany za bezpieczny pod względem zagrożenia epidemiologicznego tj. Belgia, Chorwacja, Czarnogóra, Republika Czeska, Francja, Hiszpania, Holandia, Malta, Portugalia, Rumunia, Serbia i Ukraina. Jeżeli w ostatnich dniach przebywaliśmy w powyższych krajach konieczne jest oświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 (nie starsze niż 72h).

Od 15 października podróż na Słowację wiąże się z dodatkowymi restrykcjami, które będą nas obowiązywały. Jeżeli wybierasz się w podróż miej na uwadze fakt, że władze wprowadziły między innymi: zakaz imprez masowych, zakaz zgromadzeń powyżej 6 osób, limity osób w centrach handlowych, lokale restauracyjne zamknięte – możliwość zakupu jedzenia wynos, zamknięcie Aquaparków, basenów i saun, konieczność noszenia masek w miejscach publicznych.

 • Wyjazd do Czech

  5 października w całym kraju zaczął obowiązywać stan wyjątkowy, który został wprowadzony na 30 dni. Nie ma on jednak znaczącego wpływu na zasady ruchu granicznego. Podróż do Czech przebiega podobnie jak na Słowację. Kraj nie wymaga od Polaków dokumentów dotyczących wyniku testu na COVID-19, a także nie narzuca kwarantanny.

  Od 14 października Czechy zamknęły restauracje, puby, bary i kluby. Placówki szkolne przechodzą na naukę zdalną. Wyjątkiem są przedszkola i żłobki, które pracują tak jak do tej pory. Zakaz zgromadzeń – maksymalna ilość to 6 osób.

  Podróż do Niemiec

  Jeśli planujemy w najbliższym czasie wyjazd do Niemiec możemy być spokojni. Nasi sąsiedzi nie nałożyli żadnych dodatkowych restrykcji na wjeżdżających obywateli z Polski. Przekraczając granicę nie musimy poddawać się kwarantannie ani wykonywać testu na koronawirusa.

  W kraju został nałożony obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji miejskiej, w sklepach oraz w wybranych budynkach użyteczności społecznej. Póki co nie ma oficjalnych informacji dotyczących zaostrzenia restrykcji, jednak rząd bierze pod uwagę taką możliwość. Pojawiły się już pomysły dotyczące wdrożenia ograniczeń, tak jak w innych krajach. W takim przypadku podróż do Niemiec wiązałaby się między innymi z nakazem noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, ograniczeniu ilości osób biorących udział w zgromadzeniach, a także skrócenie godzin działalności barów i restauracji.

  • Wyjazd na Ukrainę

   Od października Ukraina otwiera swoje granice dla cudzoziemców. Polacy wjeżdżający na teren państwa nie muszą robić testu na COVID-19 oraz nie obowiązuje ich kwarantanna. Podobnie jak w Polsce obowiązkowe jest noszenie maseczki lub przyłbicy w miejscach publicznych oraz zachowywanie dystansu społecznego. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

   „Przy wjeździe na Ukrainę od cudzoziemców i bezpaństwowców wymagane jest posiadanie przy sobie polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz obserwacją w placówce medycznej (kwarantanną).”

   Kraj został również podzielony na strefy w zależności od sytuacji epidemiologicznej widocznej w danym regionie. Oznaczono je czterema kolorami: zieloną, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Jak informuje rząd w strefie zielonej, żółtej i pomarańczowej strefie w godzinach 22-7 nie będą mogły działać lokale gastronomiczne. W masowych wydarzeniach w strefie zielonej będzie mogło brać udział maksymalnie 50 osób, w żółtej – 30, a w pomarańczowej – nie więcej niż 20. Od 15 października uczelnie mają przejść na zdalne nauczanie.

   Osoby decydujące się na wyjazd na Ukrainę muszą brać pod uwagę również niebezpieczeństwa niezwiązane z koronawirusem. Napięcie w obwodach donieckim i Ługańskim nie słabnie, co może być zagrożeniem dla ludności cywilnej. „MSZ wzywa obywateli RP do natychmiastowego opuszczenia pozostających poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia, a także niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na ich teren. Na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej.”

   Ponadto, w ostatnim czasie na Ukrainie dochodziło do ataków na miejsca odwiedzane przez polskich turystów. Były to między innymi: zabytki, miejsca pamięci związane z Polską. Dodatkowo w przestrzeni publicznej pojawiają się antypolskie hasła i symbole.

   Sytuacja na Białorusi

   Władze białoruskie informują, że obywatele państw oznaczonych jako „bezpieczne epidemiologicznie” mogą bez trudu wjechać na teren kraju. Oznacza to, że Polacy udający się w podróż na Białoruś nie muszą robić testu na koronawirusa, a także nie obowiązuje ich kwarantanna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.